Senator pisze do premiera w sprawie wielkopolskiej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej. Rachunek za gaz wzrósł z 3,5 mln do 30 mln złotych

Senator Adam Szejnfeld zwrócił się do premiera z prośbą o interwencję w związku z sytuacją Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, której historia sięga końca XIX wieku. Wielkopolska firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej po drastycznej podwyżce cen prądu i gazu.

 

OSM Czarnków jest jedną z najbardziej znanych i uznanych firm nie tylko w Wielkopolsce, ale i pozostałych rejonach Polski. W obecnej formie funkcjonuje od ponad 85 lat, choć początki działalności firmy sięgają 1874 roku, kiedy to na dużą skalę rozpoczęto rozwój branży przetwórstwa mlecznego. Spółdzielnia z zakładami produkcyjnymi w Czarnkowie i Chodzieży zapewnia pracę dla kilkuset osób, a także współpracuje z ponad 400 dostawcami rozwijając lokalną gospodarkę.

W ostatnim czasie Spółdzielnia zaczęła zmagać się z problemami finansowymi. Wzrost cen prądu i gazu przyczynił się do sytuacji, w której możliwe jest zamknięcie firmy.

Jak podkreśla senator Adam Szejnfeld, „dobijający okazał się przede wszystkim wzrost o niemalże o 900% ceny gazu”. Zauważa, że do tej pory OSM Czarnków płaciła za gaz ok. 3,5 mln złotych, a po podwyżce ma do zapłaty aż 30 mln złotych. Jak zauważa polityk, to sytuacja, z którą nie jest w stanie poradzić sobie żadna, „nawet najbogatsza” firma. Szczególnie, że jak zauważa, „wzrostu cen gazu nie można uznać jako czynnik czymkolwiek uzasadniony”.

Senator zaapelował do premiera o zbadanie sytuacji i podjęcie działań ratunkowych zauważając, że przypadek spółdzielni z Czarnkowa nie jest odosobniony, bo problemy mają firmy i przedsiębiorstwa wielu branż.

„Jednak w przypadku OSM Czarnków mamy sytuację dramatyczną, która rujnuje to uznane na rynku przedsiębiorstwo. W zaistniałej sytuacji OSM Czarnków zmuszona może być m.in. do zaprzestania odbioru paliwa gazowego, a tym samym narazi się na dodatkowe koszty związane z horrendalnymi karami umownymi. I tak oto „kółko się zamyka”, żeby nie powiedzieć, iż tak oto „zaciska się pętla na szyi” tej znakomitej, wielkopolskiej Spółdzielni” – zauważył w liście do premiera senator

Adam Szejnfeld przedstawił kilka propozycji działań, jakie może podjąć premier:

– Pomocą indywidualną dla OSM Czarnków mogłoby być między innymi, wsparcie Spółdzielni w renegocjacjach lub w rozwiązaniu umowy OSM Czarnków z PGNiG likwidujące kary umowne dla Spółdzielni

– Rozwiązaniem systemowym, a więc i na rzecz Spółdzielni Czarnków i na rzecz całej niezwykle ważnej branży mleczarskiej, powinno być dopisanie przetwórców mleka i sera – z kodem PKD 10.51.Z – do ustawy z 15 grudnia 2022r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców gazu w zawiązku z sytuacją na rynku gazu.

– Niezależnie od powyższych działań Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w trybie pilnym powinien wszcząć kontrolę dostawców źródeł energii w celu sprawdzenia, czy firmy te nie wykorzystują sytuacji na rynku i swojej pozycji dominującej w celu generowania nieuzasadnionych zysków.

Jednocześnie Adam Szejnfeld zaapelował także o podjęcie systemowych, kompleksowych działań, których celem będzie „zahamowanie procesu niszczenia polskich przedsiębiorstw skokowymi, niewyobrażalnie wysokimi wzrostami cen paliw, energii elektrycznej i gazu dokonywanych przez ich dostawców, w tym polskiego monopolistę”.