Coraz mniej Ukraińców przybywa do Poznania. Gdzie w mieście mogą znaleźć schronienie?

Minął miesiąc od rozpoczęcia zbrojnej inwazji w Ukrainie. Od tamtego czasu stale rośnie liczba uchodźców, przekraczających granicę z Polską. W Poznaniu, pomimo spadku dynamiki przyjazdów, władze miasta robią wiele, by ułatwić im asymilację w nowym miejscu.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta poruszane były tematy dotyczące pomocy Poznania uchodźcom z Ukrainy. Zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski, poinformował, że następuje spadek dynamiki ich przyjazdów. Do stolicy Wielkopolski przybyło około 1730 osób. Dla porównania w zeszłym tygodniu było to 2000 Ukraińców.

“Na terenie miasta przygotowanych jest do czasowego pobytu 2621 miejsc. Jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców w salach sportowych na Fiałkowskiego czy na terenie Kiekrza. W tej chwili na szczęście ten zapas nie musi być wykorzystywany. Mamy również 650 miejsc w Arenie, z których zajętych jest 390. Na Targach są 633 osoby, a w Malcie – 110”

 Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Na konferencji poinformowano, że do 28 marca na terenie ZTM na Targach wydano 12329 zaświadczeń umożliwiających na darmowe przejazdy komunikacją miejską. Ważne one są 60 dni.

Zwrócono uwagę, iż nastąpił wzrost liczby uchodźców uczęszczających do poznańskich placówek oświatowych. Takich osób jest 3810. Do przedszkoli przyjęto 708 dzieci, do szkół podstawowych 2761, do ponadpodstawowych 335. Wolnych miejsc jest odpowiednio 681, 5761 oraz 1799.

Katarzyna Kaszubowska, zastępczyni dyrektora Biura Spraw Lokalowych, poinformowała, że do tej pory wnioski o wypłatę świadczenia dla osób przyjmujących pod swój dach uchodźców z Ukrainy, wypełniło 122 osób.

Dużo mówiło się o wydawaniu numeru PESEL. Jak podał Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych, do tej pory wydano ich ponad 6300. Na decyzję czeka jednak ponad 11 tys. uchodźców, również tych, którzy dostali się do Polski z innych państw niż Ukraina. W związku z dużym zainteresowaniem otrzymaniem numeru PESEL, władze miasta zamierzają otworzyć nowy punkt rejestracyjny na Malcie. Jak w innych przypadkach należy wtedy umówić się na wizytę.

Prezydent Wiśniewski zaapelował ponad to do mieszkańców Poznania o dostarczanie długoterminowej żywności oraz środków higieny osobistej, które są stale potrzebne uciekinierom z Ukrainy. Należy je dostarczać do punktu przy ulicy Bukowskiej 27 i 29, który wydał już ponad 1700 toreb z artykułami pierwszej potrzeby. Punkt na ulicy Bukowskiej  prowadzić będzie pomoc psychologiczną,  prawną, jak również lekcje nauki języka polskiego.

Prezydent Wiśniewski zwrócił się też do firm chętnych wspomóc akcje humanitarne. Uruchomione jest specjalnie konto miejskie, dzięki któremu można pomagać Ukraińcom również w kwestiach kulturalnych czy edukacyjnych.

Ponad to władze miasta poinformowały, że do Poznania dotarło dziewięć tirów darów, które przyjechały do Polski z Francji, z siedziby Grupy Muszkieterów i zarządzanej przez nią sieci Intermarché. Wśród blisko 300 palet artykułów, znajdują się niezbędne produkty higieniczne, chemiczne i spożywcze. Miasto ma za zadanie rozdysponować dary potrzebującym przybyłym z Ukrainy. Warto wspomnieć, że to nie pierwsza przesyłka ze wsparciem z Francji. W ramach konwojów organizacjom humanitarnym, a także uchodźcom przekazano do tej pory 17 tirów z produktami.