Bezpłatne lekcje języka polskiego dla Ukraińców – radna pyta, wiceprezydent odpowiada

W Poznaniu obecnie przebywa kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy. Tak nagły napływ cudzoziemców, którzy nie planowali wyjazdu jest wyzwaniem dla Miasta. Poznań stara się ułatwić im funkcjonowanie i osiedlenie się w stolicy Wielkopolski. Dla wielu problemem jest jednak brak znajomości języka polskiego, co utrudnia codzienne życie w tym możliwości podjęcia pracy. Radna Dorota Bonk-Hammermeister zwróciła się do miejskich władz z interpelacją w sprawie organizacji bezpłatnych lekcji języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

 

Gdy ktoś planuje przeprowadzkę np. chcąc podjąć w Polsce studia, pracę czy też z innych powodów, zwykle ma czas na przygotowanie, w tym chociażby naukę podstaw języka obcego. W sytuacji, gdy ucieka się przed wojną, takiego przygotowania brakuje. Uchodźcy szukający schronienia nagle znaleźli się w obcym dla siebie państwie, bez dobytku, pracy i zwykle bez znajomości języka polskiego. Choć między ukraińskim i polskim jest wiele podobieństw, to jest to za mało, by pozwalało na swobodną komunikację.

Bariera językowa bardzo utrudnia usamodzielnienie się, w tym podjęcie pracy przez uchodźców, a także integrację z Polakami. Także dla dzieci i młodzieży wyzwaniem jest nauka, gdy zajęcia prowadzone są w obcym dla nich języku.

Radna Dorota Bonk-Hammermeister zwróciła się do prezydenta Poznania z interpelacją w sprawie organizacji bezpłatnych lekcji języka polskiego dla Ukraińców, którzy przybyli do stolicy Wielkopolski uciekając przed rosyjską agresją.

W odpowiedzi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania przekazał, że Urząd Miasta Poznania wraz z różnymi partnerami, w tym Migrant Info Point oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji realizuje projekt „#Aktywator WLKP – wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim”. Jest on finansowany z budżetu miasta, budżetu państwa oraz Fundusz Azylu, Migracji i Integracji.

W ramach projektu prowadzony jest m.in. Poznański Ośrodek Integracji przy ul. Półwiejskiej, który pomaga wszystkim obcokrajowcom osiedlającym się w Poznaniu. Ci spoza obszaru Unii Europejskiej mogą skorzystać m.in. z kursu języka polskiego, a także z doradztwa zawodowego jeśli chcą podjąć pracę, konsultacji i porad prawnych. Podejmowane są także inicjatywy integrujące. CO ważne, cała oferta Ośrodka jest bezpłatna.

W odniesieniu do kwestii uczniów wiceprezydent wskazał, że Wydział Oświaty organizuje dodatkowe oddziały przygotowawcze w szkołach, w których uchodźcy w wieku szkolnym mogą korzystać z dodatkowych zajęć języka polskiego. Zauważył, że Wydział „zapewnia warunki” do uruchamiania nauki języka polskiego dla uczniów będących uchodźcami, którzy dołączyli do szkół prowadzonych przez Miasto Poznań. Obecnie w przedszkolach i szkołach samorządowych przebywa około pięć tysięcy dzieci będących uchodźcami z Ukrainy.

W piśmie Jędrzej Solarski poinformował także, że z uwagi na dynamikę sytuacji Miasto planuje rozszerzyć działalność Miejskiego Punktu Pomocy przy ul. Bukowskiej tworząc ofertę pomocy psychologicznej, prawnej, a także kursów języka polskiego i zajęć wspierających. Ma ona odpowiadać rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu usługi.