Czy na drogach jest bezpieczniej, jak zabezpieczyć dom przed złodziejem i jak działają oszuści, czyli rozmawiamy z rzecznikiem wielkopolskiej Policji

Czy nowe przepisy i wyższe mandaty zmieniły zachowanie kierowców na polskich drogach i czy piesi rzeczywiście są bezpieczniejsi? Zapytaliśmy o to rzecznika wielkopolskiej policji, mł. Insp. Andrzeja Borowiaka podczas przejażdżki po Poznaniu w ramach programu „Hej Poznań”. Rzecznik opowiedział nam także o zasadach bezpieczeństwa podczas wyjazdów wakacyjnych, sposobach działań złodziei i włamywaczy, a także oszustwach, które dokonywane są głównie na osobach starszych.

 

Mł. insp. Andrzej Borowiak był gościem programu „Hej Poznań”. Zaprosiliśmy go do przejażdżki naszym Mercedesem GLC po poznańskich ulicach. W rozmowie z Anią Drzazgą odniósł się do wprowadzonych rok temu przepisów, które miały poprawić bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu. Czy rzeczywiście na polskich drogach jest bezpieczniej? Jak na zachowanie kierowców wpłynęła tegoroczna zmiana w taryfikatorach i czy wyższe mandaty rzeczywiście „odstraszają” tych, którzy notorycznie łamali przepisy?

Podczas wywiadu rzecznik wielkopolskiej policji odniósł się także do kwestii bezpieczeństwa w czasie wakacji. W rozmowie z Anią Drzazgą przypomniał o najważniejszych zasadach zabezpieczenia domu czy mieszkania. Jak się okazuje, nie brakuje osób, które posiadają zabezpieczenia alarmowe, ale wyjeżdżając na dłużej je… wyłącza. Skąd takie zachowanie?

W czasie przejażdżki mł. Insp. Andrzej Borowiak przypomniał też o zachowaniu ostrożności podczas zabawy nad wodą. Wielkopolska Policja co roku przeprowadza akcje profilaktyczne w tym zakresie ucząc już od najmłodszych lat zasad bezpiecznego wypoczynku.

Na koniec Ania Drzazga spytała także o oszustwa w Internecie czy telefoniczne. Najczęściej ofiarami padają seniorzy, ale czy tylko oni? Rzecznik wielkopolskiej policji poradził jak pomóc bliskim czy sąsiadom uniknąć utraty pieniędzy.