Jak udzielać pierwszej pomocy? Czy poznaniacy wiedzą, jak ratować życie?

W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda minuta, dlatego tak ważne jest aby znać podstawowe zasady pierwszej pomocy medycznej. Jak należy zachowywać się podczas udzielania pierwszej pomocy? W programie „Hej Poznań” opowiedział o tym Konrad Pierzchalski, dyplomowany ratownik medyczny z organizacji „Pomogę, bo mogę”.

 

Celem stowarzyszenia „Pomogę, bo mogę” jest propagowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Niestety wiedza Polaków w tym zakresie nie jest na najlepszym poziomie, dlatego tak ważne jest organizowanie szkoleń oraz akcji edukacyjnych.

Niestety często zdarza się tak, że gdy dochodzi do wypadku w miejscu publicznym, nikt nie pomaga bo wszyscy liczą, że zrobi to ktoś inny.

„Odpowiedzialność się rozprasza, więc często w miejscach zatłoczonych, gdzie jest dużo ludzi, tak naprawdę działań nie podejmuje nikt” – powiedział Konrad Pierzchalski w programie „Hej Poznań”

Zdarza się również, że osoba która udziela pierwszej pomocy jest tak zaangażowana, że nie zwraca w ogóle uwagi na swoje bezpieczeństwo. Wciąż zbyt rzadko spotyka się osoby znające wszystkie podstawowe zasady, tak jak właśnie to, że na początku ratownik powinien upewnić się, że jest bezpieczny, następnie należy ocenić stan poszkodowanego i dopiero zadzwonić po pomoc.

Gdy ktoś znajdzie się w sytuacji, w której będzie musiał udzielić pierwszej pomocy, warto w tłumie znaleźć i wyznaczyć osobę, która pomoże i zadzwoni natychmiast po pomoc. W grupie łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie.

„Często jest tak, że gdy podejdzie pierwsza osoba, to ona daje takie poczucie bezpieczeństwa kolejnym podchodzącym. Dlatego ta pierwsza osoba jest kluczowa.” – dodał Konrad Pierzchalski w rozmowie z Anią Drzazgą i Piotrem Szulcem

 

Należy pamiętać, że gdy zadzwonimy pod 112 to po drugiej stronie słuchawki znajdują się dyplomowani ratownicy medyczni, którzy wytłumaczą krok po kroku co należy zrobić. Gość programu „Hej Poznań” powiedział o dwóch najważniejszych rzeczach:

„Pierwsza rzecz to odchylenie głowy poszkodowanego do tyłu, a druga to policzenie do dziesięciu patrząc czy unosi się klatka piersiowa.” – wyjaśnił

Więcej na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej można dowiedzieć się słuchając całej rozmowy.