W Poznaniu stanęły namioty termiczne. Mają pomóc osobom w kryzysie bezdomności

Na terenie Poznania ustawiono 15 termicznych namiotów typu igloo, które mają pomóc osobom w kryzysie bezdomności podczas chłodnych dni. Inicjatywa stowarzyszenia Zupa na Głównym została dofinansowana przez Miasto.

 

W Poznaniu dostępnych jest ponad 300 miejsc, w których schronienie i pomoc mogą znaleźć osoby w kryzysie bezdomności. By skorzystać z ogrzewalni czy noclegowni nie można być pod wpływem alkoholu – jedynie ogrzewalnia przy ul. Krańcowej dopuszcza maksymalnie 1 promil alkoholu we krwi. Ten warunek często jest powodem, dla którego wiele osób w kryzysie odmawia pomocy i udania się do ośrodków, woląc pozostać w swoich tymczasowych miejscach przebywania.

Na terenie miasta rozpoznano ponad 100 miejsc, w których regularnie przebywają osoby w kryzysie bezdomności. To najczęściej pustostany, altany na działkach, bunkry czy prowizoryczne szałasy. Straż miejska, policja, pracownicy MOPR i wolontariusze regularnie je odwiedzają sprawdzając ogólny stan zdrowia, informując o możliwościach uzyskania pomocy i zachęcając do przeniesienia się do miejsc wsparcia.

Z inicjatywy stowarzyszenia Zupa na Głównym na terenie Poznania ustawiono 15 namiotów termicznych, które mają zapewnić schronienie potrzebne szczególnie w okresie zimowym, gdy temperatury powietrza na zewnątrz są niskie.

„Nie wszyscy chcą skorzystać z miejskiej oferty, a zmusić do pobytu w schronisku nikogo nie można. Dlatego namioty termiczne, w których można się schronić przed mrozem są dobrym pomysłem. Mogą uchronić przed śmiercią z wychłodzenia.” – wyjaśnia Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu

Inicjatywa uzyskała dofinansowanie z budżetu miasta. Jak wyjaśnia Wioletta Bogusz ze stowarzyszenia Zupa na Głównym, statystycznie co roku w Polsce zamarza około 100 osób. Tylko tej zimy w Poznaniu zamarzły już trzy.

„Można się temu biernie przyglądać, ale można też spróbować coś zrobić. My wybraliśmy to drugie rozwiązanie. Liczymy też na to, że gdy uda nam się już uratować komuś życie lub zdrowie, to łatwiej jest też później nawiązać z nim relację, porozmawiać, pomóc w wyjściu z kryzysu bezdomności.” – dodaje Wioletta Bogusz

Miasto przypomina, że od 2 listopada w ramach programu “Mobilny Punkt Wsparcia” przy ulicy Dworcowej 1 wydawane są posiłki. Potrzebujący mogą zgłaszać się od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-19:00. Inicjatywa finansowana jest przez Miasto Poznań, realizatorami są stowarzyszenia Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń. Poza ciepłym posiłkiem potrzebujący mogą tam uzyskać porady socjalne, terapeutyczne, opiekę przedmedyczną (poniedziałek-piątek w godzinach 17:00-18:00), środki ochrony osobistej i higieny, ciepłą odzież czy pomoc w uzyskaniu miejsca w placówkach. Na “Mobilny Punkt Wsparcia” Miasto przeznacza rocznie 130 tys. zł.

Darmowe posiłki są też wydawane w Kuchni Społecznej przy ul. Taczaka oraz jadłodajniach Caritas przy ulicach Ściegiennego, Łąkowej i Niegolewskich.