Platany na ul. 27 Grudnia przycięte. Społecznicy mają uwagi do zakresu prac

Na ul. 27 Grudnia wykonano cięcia pielęgnacyjno-techniczne platanów, które mają na celu uformowanie drzew w taki sposób, by możliwe było poprowadzenie trakcji tramwajowej w nowym miejscu.

 

Kwestie zmian w zakresie roślinności na ul. 27 Grudnia podczas prac przy Programie Centrum i przebudowie ulicy budzą kontrowersje. O ile sprawa wycięcia leszczyn nie została jeszcze zakończona, to w przypadku przycięć koron platanów po drugiej stornie jezdni dziś przeprowadzono już działania.

Dzisiejsze działania przeprowadziła specjalistyczna firma i jak zapewnia spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Przycięcia pielęgnacyjno-techniczne mają pozwolić na uformowanie drzew w taki sposób, by możliwe było poprowadzenie nowej sieci trakcyjnej bez uszkodzeń drzew czy zagrożenia dla samej infrastruktury. Realizowane były w oparciu o plan przygotowany przez arborystę i pod jego nadzorem.

Drzewa oczyszczono z obumarłych i suchych gałęzi, a korony zmniejszono o ok. 3-15%.

Jak komentuje Stowarzyszenie Plac Wolności, niepokojący jest fakt, że cięcia odbywały się ze wszystkich stron, a nie jedynie od strony torowiska, gdzie można mówić o kolizji z nową trakcją. Zdaniem społeczników, ścięte zostały także gałęzie, na których znajdowały się gniazda.