Cały Poznań Ukulele już za kilka dni. Jakie były początki festiwalu i co przygotowano na tegoroczną edycję?

Już za kilka dni w Poznaniu rozpocznie się wyjątkowy festiwal, który łączy muzykę, radość i pasję. O Cały Poznań Ukulele, w programie „Hej Poznań” rozmawialiśmy z Piotrem Konczalem – organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia.

Ukulele to mały instrument strunowy z rodowodem hawajskim, który staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. Jego delikatne brzmienie i prostota gry przyciągają zarówno początkujących, jak i doświadczonych muzyków. Festiwal Cały Poznań Ukulele jest jednym z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce, a także jednym z nielicznych w Europie i na całym świecie. Pomysł na powstanie festiwalu narodził się przy okazji założenia wyjątkowego zespołu – Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele.

„Zespół powstał ponad 10 lat temu trochę przez przypadek. Odkryliśmy ukulele i zaczęliśmy się nim bawić. Okazało się, że jest to niesamowicie fajna, radosna i prosta rzecz do opanowania” – wspomina Piotr Konczal.

Początkowo grali dla zabawy, ale ludziom spodobało się to co robią i zaczęli grać koncerty w całej Polsce i Europie. Będąc na festiwalu w Czechach, Piotr Konczal postanowił stworzyć podobne wydarzenie w Poznaniu. Jego głównym celem jest promowanie ukulele jako instrumentu muzycznego, a także integracja społeczności ukulele na terenie Poznania i całego kraju. W tym roku na scenie pojawi się wiele znanych lokalnych muzyków, jak i światowi wirtuozi ukulele. Wśród nich znaleźli się Hanoka i Jody Kamisato, którzy specjalnie do Poznania przylecą z Hawajów.

„Będzie nareszcie z nami Julka Pietrucha, która ukulele w Polsce rozsławiła. Bardzo nam na tym zależało i czekaliśmy aż w końcu się to wydarzy” – dodaje pomysłodawca festiwalu.

Cały Poznań Ukulele to jednak nie tylko niesamowite koncerty. Podczas festiwalu uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w różnych warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli i znanych muzyków ukulele. Od nauki podstawowych akordów i technik gry, po zaawansowane techniki – każdy może znaleźć coś dla siebie. Piotr Konczal zaprasza również osoby, które myślą o rozpoczęciu nauki gry na ukulele, ponieważ na miejscu będzie można wypożyczyć instrument.

Festiwal zakończy się w niedzielę wyjątkowym koncertem – „Uku w Operze”. Projekt łączy w sobie dwie sfery kultury: muzykę i teatr operowy, tworząc unikalne i niezwykłe doświadczenie dla publiczności. Głównym założeniem “Uku w Operze” jest adaptacja znanych operowych arii i utworów klasycznych na ukulele. W tym roku zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli Katarzyna Pakosińska, Mariusz Patyra oraz Jacek Wójcicki.

Cały Poznań Ukulele odbędzie się w dniach 2-4 czerwiec na Placu Kolegiackim. Warto dodać, że wstęp na festiwal i wszystkie warsztaty są darmowe, a więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia oraz oglądając całą rozmowę w programie „Hej Poznań”.