Jak wygląda integracja migrantów w Poznaniu?

Jak wygląda sytuacja migrantów w Poznaniu? Jak poznaniacy mogą zintegrować się z obcokrajowcami? Na te tematy rozmawialiśmy z Karoliną Sydow z Migrant Info Point oraz Gosią Kuzdrą, filmoznawczynią.

Migrant Info Point to miejsce, gdzie migranci mogą uzyskać pomoc, wsparcie i informacje na temat swoich praw i usług dostępnych w danym regionie. Proces integracji dla wielu osób jest bardzo trudny i wymaga wiele czasu. MIP wspiera w tym procesie zarówno imigrantów i imigrantki, jak i mieszkańców Poznania oraz instytucje pozarządowe. Bardzo istotne jest dla nich, aby obie strony otwarły się na siebie. Działania fundacji w głównej mierze skupiają się na pomocy formalnej, takiej jak legalizacja pobytu czy pracy. Są to podstawowe dokumenty, które ciężko samemu zorganizować bez wsparcia tłumaczy i prawników.

„Jest to podstawa ich bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie ma, to trudno mówić o tych dalszych etapach integracji. Trudno myśleć o społecznej integracji, gdy nie mamy zalegalizowanego pobytu” – tłumaczy Karolina Sydow.

Dla osób posiadających podstawowe dokumenty, fundacja Migrant Info Point oferuje kursy języka polskiego, wsparcie na rynku pracy zarówno dla migrantów, jak i pracodawców. Organizują również spotkania dla swoich podopiecznych, aby mogli się poznać, porozmawiać i wymienić swoimi doświadczeniami. Takie spotkanie odbędzie się już dziś 14 czerwca, przy okazji seansu „Cudowne życie” w reżyserii Błażeja Grzechnika.

„Najkrócej można powiedzieć, że jest to komedia z duszą. Film opowiada i przekazuje dużo obserwacji o naszym życiu rodzinnym, komunikacji i szukaniu siebie. Jednak nie robi tego w sposób nachalny” – zaznacza Gosia Kuzdra.

Obejrzenie filmu ma być pretekstem do dalszej dyskusji. Uczestnicy wydarzenia zostaną podzieleni na mniejsze grupy, aby w przyjaznej atmosferze podzielić się swoimi przemyśleniami i wnioskami. Będzie to również idealna okazja do poznania nowych osób.

Karolina Sydow dodaje, że do Migrant Info Point często przychodzą osoby z pomysłami na biznes lub takie, które chcą się podzielić swoją pasją i zawodem, ale nie mają z kim. Dla takich właśnie osób powstają takie spotkania, które nazywane są inicjatywami integracyjnymi.