Mural Jeżycjady na Jeżycach: Borejkowie “żyją” na ścianie kamienicy

Poznań, miasto związane z kultową rodziną literacką Borejków, powstałą z pióra Małgorzaty Musierowicz, ma nową miejską atrakcję literacką – mural z bohaterami znanymi z serii “Jeżycjada”. Położony na kamienicy przy ulicy Słowackiego, mural staje się nowym przystankiem na literackiej mapie miasta.

 

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreśla rolę muralu jako istotnego symbolu miasta i sposób na zachowanie pamięci o bohaterach “Jeżycjady”. Dla wielu mieszkańców Poznania, to także sentymentalna podróż do przeszłości i momentów z dzieciństwa, kiedy po raz pierwszy poznawali przygody rodziny Borejków.

Mural, wykonany przez artystę Radosława Barka, jest elementem kulturowego dziedzictwa Poznania. “Jeżycjada”, od pierwszej książki wydanej w 1975 roku, zdobyła serca wielu pokoleń czytelników, a teraz Borejkowie zyskują nowe, cyfrowe życie – niedawno kolejne tomy serii zaczęły pojawiać się w formie e-booków.

Autor serii, Małgorzata Musierowicz, jest entuzjastyczna wobec tego nowego rozdziału “Jeżycjady”. Uważa, że dzięki cyfrowej formie, jej książki mają szansę dotrzeć do nowych czytelników, a mural jest dla niej “uroczym i pełnym wdzięku” pomysłem.

Projekt powstał dzięki współpracy cyfrowej biblioteki Legimi z miastem Poznań. Związek miasta z “Jeżycjadą” jest silny i trwa już niemal 50 lat. Mikołaj Małaczyński, prezes Zarządu Legimi S.A., widzi w muralu swego rodzaju hołd dla ponadczasowej i międzypokoleniowej opowieści, która porusza tematy uniwersalne, przekraczające granice czasu i przestrzeni.

Artystyczny projekt muralu, przedstawiający Borejków oraz znaną poznańską kamienicę przy ulicy Roosevelta 5, został zainspirowany ilustracjami stworzonymi przez Musierowicz. Projekt, wykonany przez Radosława Barka we współpracy z MUR·ALL Studio, przedstawia charakterystyczne dla serii formy architektoniczne i postacie, dodając do nich nutę baśniowości.

Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków, podkreśla, że mural jest szczególnym hołdem dla historii kultowej opowieści, który harmonijnie wpisuje się w odnawiane secesyjne kamienice Poznania.

Uroczyste odsłonięcie muralu planowane jest na przełomie sierpnia i września. W tym czasie odbędzie się również inauguracja gry miejskiej, opartej na serii, a także zakończy się proces digitalizacji “Jeżycjady”. Nowe formaty – synchrobooki ® (łączące wersję tekstową i audio) – dołączają do zbioru e-booków, które już są dostępne dla czytelników. Każdą z książek w nowych formatach czyta osobiście autorka, Małgorzata Musierowicz.

Ta inicjatywa nie tylko kultywuje dziedzictwo literackie Poznania, ale również tworzy miejsce spotkań dla miłośników “Jeżycjady” i nowych czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą serią.