Grand Prix Polskiej Chóralistyki 2023 już za kilka dni

Już 24 listopada rozpocznie się najważniejsze w Polsce wydarzenie chóralne – Grand Prix Polskiej Chóralistyki 2023. O koncercie inauguracyjnym i szczegółach wydarzenia, w programie „Hej Poznań”, rozmawialiśmy z Joanną Skowrońską – reprezentującą zespół OSTY oraz z Krzysztofem Pankiem – dyrektorem organizacyjnym GPPCh.

Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza to coroczne wydarzenie skupiające pasjonatów i wykonawców muzyki chóralnej z całej Polski. Miejscem, które co roku gości tę prestiżową imprezę jest Poznań. Jednak nie jest to tylko konkurs, ale również warsztaty, koncerty i spotkania z artystami. Wydarzenie zaczęło się jako inicjatywa organizowana przez środowisko chóralistyczne z myślą o promowaniu polskiego śpiewu chóralnego i zachęcaniu zespołów do doskonalenia swoich umiejętności.

„Od samego początku przyświecała nam idea, że mamy popularyzować i edukować. Chóralistyka nie zawsze jest łatwa w odbiorze, więc staramy się ją łączyć z innymi muzycznymi dziedzinami” – dodaje Krzysztof Panek.

W konkursie biorą udział laureaci sześciu najstarszych i najbardziej renomowanych konkursów chóralnych w Polsce. Każda edycja Grand Prix ma swoją myśl przewodnią. W tym roku jest to polska muzyka ludowa, dlatego do współpracy zaproszono między innymi zespół OSTY. Ich muzyka czerpie inspiracje z wielkopolskiej tradycji ludowej. Jest oryginalna i nieoczywista. Do powstania zespołu przyczyniła się pandemia oraz przyjacielskie spotkania i rozmowy w garażu.

„Zaczęliśmy naszą wspólną podróż w poszukiwaniu stylu i tego co nas połączy – będzie naszym idiomem. Po trzech latach ten styl wypracowaliśmy i dostaliśmy potwierdzenie naszej atrakcyjności zdobywając różne nagrody” – podkreśla Joanna Skowrońska.

Pojawią się oni na scenie, podczas koncertu inauguracyjnego, wraz z Poznańskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego. Drugim zespołem, który będzie można usłyszeć tego dnia to VOŁOSI. W nowoczesny i szalony sposób interpretują oni muzykę ludową. Krzysztof Panek zachęca do udział w wydarzeniu, ponieważ będzie to wyjątkowe połączenie muzyki chóralnej i rozrywkowej.

Wydarzenia związane z Grand Prix Polskiej Chóralistyki rozpoczną się już w nadchodzący weekend. Będą to koncerty towarzyszące, a pierwszy z nich odbędzie się w sobotę w Kościele Ojców Franciszkanów w Poznaniu. Organizatorom zależy na tym, aby rozśpiewać Poznań, dlatego koncerty będą odbywały się codziennie w różnych miejscach aż do 27 listopada. Oprócz tego w dniach od 25 do 27 listopada odbędą się warsztaty i spotkania z twórcami.

Koncert inauguracyjny Grand Prix Polskiej Chóralistyki odbędzie się 24 listopada w Auli Novej, Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a więcej szczegółów dowiecie się z oficjalnej strony GPPCh.