Które projekty wygrały w PBO 2024? Ile oddano głosów?

Wiadomo już, które projekty zostały wybrane do realizacji w tegorocznej odsłonie Poznańskiego Budżetu obywatelskiego. Zakwalifikowano niemal 60 projektów, w tym te z zakresu sportu, kultury, infrastruktury i zieleni.

 

Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024 zgłoszono prawie 200 pomysłów, spośród których 135 zakwalifikowano do głosowania. Łącznie było to 106 projektów rejonowych, w tym 66 dużych i 40 małych, a także 29 ogólnomiejskich, w tym 13 dużych, 8 małych i 8 Zielonego Budżetu.

Na realizację przeznaczono w tym roku 26,6 mln złotych, czyli o niemal 2 mln złotych więcej niż w ubiegłorocznej edycji.

Dziś ogłoszono wyniki głosowania poznaniaków. W tegorocznej edycji oddano 60 817 głosów, dzięki którym wybrano 57 projektów do realizacji. Wśród nich znalazły się 4 projekty ogólnomiejskie, w tym jeden duży, jeden mały oraz 2 Zielonego Budżetu, a także 53 rejonowe, w tym 27 dużych i 26 małych.

Co ciekawe, w tym roku dużą popularnością cieszyły się projekty kulturalne, takie jak m.in. występy artystyczne, koncerty osiedlowe czy kina plenerowe. Wśród małych projektów ogólnomiejskich wygrał projekt „Kultura na fyrtlach”, czyli cykl darmowych wydarzeń kulturalnych w plenerze.

Po raz kolejny dużym projektem ogólnomiejskim, który zwyciężył w głosowaniu był „Trener osiedlowy, trener senioralny”, który umożliwia korzystanie przez mieszkańców z bezpłatnych zajęć sportowych pod okiem trenera.

W Zielonym Budżecie mieszkańcy zdecydowali się na kontynuację inicjatywy „Zielone Fyrtle 2024”, w ramach którego powstaną nowe nasadzenia zieleni tworząc wyjątkowe miejsca w miejskiej scenerii. Tym razem projekt obejmie 15 osiedli. Drugim realizowanym w ramach Zielonego Budżetu projektem będzie “Japoński Ogród Wyobraźni w Starym Zoo”, a więc kieszonkowa enklawa w miejskiej przestrzeni.

Lista zwycięskich projektów dostępna jest online tutaj.