V Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej w Poznaniu: refleksje nad zagładą

W sobotę w Poznaniu rozpocznie się piąta edycja Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej, poświęcona tematyce Zagłady podczas II wojny światowej. Wydarzenie pod hasłem “Zagłada istnień (nie)wartych życia. Od Fortu VII w Poznaniu do Zamku Śmierci Hartheim” będzie miejscem wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy na temat zbrodni wojennych.

 

Forum, które odbędzie się 9 grudnia w Przystanku Historii – Centrum Edukacyjnym IPN Poznań przy ul. Dąbrowskiego 29, skupi się na analizie zbrodni dokonanych na pacjentach szpitali psychiatrycznych, mieszkańcach domów opieki, oraz więźniach obozów koncentracyjnych. Szczególną uwagę poświęci się Fortowi VII w Poznaniu i historii Zamku Śmierci Hartheim w Austrii.

Tomasz Cieślak, koordynator Forum, podkreśla, że Zamek Hartheim był jednym z głównych ośrodków eksterminacyjnych w ramach “Akcji T4”. Niemcy eufemistycznie określali jako “istnienia niewarte życia” osoby niepełnosprawne i więźniów obozów koncentracyjnych, którzy byli tam mordowani. Szacuje się, że w latach 1940 – 1945 r. w obozie zagłady w Zamku Hartheim zostało zamordowanych prawie 30 tysięcy osób. Historycy zwracają jednak uwagę na fakt, że liczba ta jest mocno niedoszacowana, ponieważ naziści sfałszowali dokumenty, w których wskazane były prawdziwe dane.

Paneli naukowych i dyskusyjnych nie zabraknie. Będą one obejmować tematykę niemieckiej okupacji w Wielkopolsce, eugeniki, eksterminacji polskich obywateli w obozach koncentracyjnych, a także historię ofiar Sonderkommando Lange.

Historia Zamku Hartheim zostanie szczegółowo przedstawiona przez gościa specjalnego, Floriana Schwanningera, dyrektora Miejsca Nauki i Pamięci Zamku Hartheim. W programie Forum znajdzie się również spotkanie rodzin ofiar oraz panel dyskusyjny z ich udziałem, który poprowadzi Marta Szczesiak-Ślusarek z IPN KŚZpNP w Poznaniu.

Organizatorem wyjątkowego wydarzenia jest poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Forum jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie dla przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji zajmujących się historią II wojny światowej, nauczycieli, działaczy społecznych oraz pracowników muzeów i instytucji kultury.

Więcej informacji na temat Forum można znaleźć na stronie poznańskiego IPN.