Studenci stawiają kolejne postulaty ws. DS Jowita

Choć wydawać by się mogło, że spełnienie postulatu studentów UAM i odstąpienie od sprzedaży budynku DS Jowita zakończy spór, to okazuje się, że okupujący dołączają kolejne postulaty.

 

W czwartek nowy minister nauki, Dariusz Wieczorek, obiecał wsparcie dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dzięki któremu uczelnia nie będzie musiała sprzedawać budynku DS Jowita, zgodnie z żądaniami studentów. Akademik miał zostać sprzedany, a pieniądze uzyskane w ten sposób, przeznaczone na budowę nowego domu studenckiego na Morasku. Nowoczesny budynek miałby więcej miejsc dla studentów niż Jowita, a także wpisywałby się w koncepcję tworzenia kompleksowego kampusu uniwersyteckiego.

Choć ostatecznie nowej budowy nie będzie, a budynek przy ul. Zwierzynieckiej pozostanie w rękach uczelni i zostanie wyremontowany, to okupujący jeszcze w czwartek, podczas wizyty ministra, ogłosili kolejne postulaty.

Odniosła się do nich rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, podczas czwartkowej konferencji. Dziś wydano także oficjalne oświadczenie w odpowiedzi na list otwarty Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Okupujący budynek domagają się zagospodarowania sal konferencyjnych w DS Jowita na „samorządną przestrzeń naukowo-kulturalną”. Chodzi o czas, w którym budynek będzie stał pusty, zanim ruszą prace modernizacyjne. Podczas trwającej okupacji studenci zorganizowali sobie czas w budynku – odbywają się warsztaty, wykłady, pokazy filmowe i inne aktywności. Wielu chciałoby utrzymać taki stan rzeczy.

Jak wskazują władze uczelni, postulat „zachowania przestrzeni sal konferencyjnych w DS Jowita jako oddolnego centrum społeczno-kulturowego może zostać spełniony dopiero po zakończeniu modernizacji budynku”. Dodano, że zgodnie z wydanym zarządzeniem, od 1 stycznia 2024 roku cały budynek – w tym także wspomniane sale – będzie wyłączony z użytku. Wpływ na to mają przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i stan techniczny budynku, a także koszty utrzymania obiektu.

W oświadczeniu dodano, po ponownym otwarciu akademika w budynku zostanie stworzone miejsce służące aktywizacji społeczności studenckiej. Będzie dostępne również społeczności zrzeszonej w związkach zawodowych działających na terenie UAM, ale po stworzeniu stosownych ram prawnych.

Jednocześnie, podobnie jak podczas czwartkowej konferencji, rektor wskazała, że przez cały czas wszystkie funkcjonujące na terenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza organizacje zarówno studenckie jak i pracownicze mogą korzystać z pomieszczeń uczelni w różnych lokalizacjach bezpłatnie, po uzyskaniu zgody administratora danego budynku np.. dziekana, kanclerza czy rektora.

W odniesieniu do Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej także może funkcjonować ta reguła, ale dopiero po uzyskaniu przez nią formalnego statusu. Obecnie organizacja jej nie posiada, co utrudnia możliwości podpisania umów i zobowiązań.

 

Zobacz także: Ministerstwo pomoże UAM:

 

Jowita zostaje – ministerstwo pomoże UAM w modernizacji budynku