“Trzymaj ciepło” – ruszyły zapisy do XV edycji akcji

Można już zgłaszać się do XV edycji programu „Trzymaj ciepło”. Bezpłatne badania kamerą termowizyjną pozwalają ustalić miejsce „uciekania” ciepła, a tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu, poprzez uszczelnienie tych miejsc. W tegorocznej odsłonie akcji przebadanych będzie kilkaset domów jednorodzinnych oraz 10 kamienic.

 

Program „Trzymaj ciepło” realizowany jest od lat na terenie Poznania. Polega na bezpłatnych badaniach termowizyjnych, które pozwalają wykryć miejsca nieszczelności i „uciekania” ciepła w budynkach. Mieszkańcy lub zarządcy nieruchomości otrzymują raport wraz z komentarzem, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie odpowiednich działań w celu poprawy sytuacji. To m.in. ocieplanie obiektu, uszczelnienie lub wymiana okien, zakup nowych grzejników czy też montaż rolet. Dzięki temu nie tylko można zaoszczędzić pieniądze, ale także pozytywnie wpłynąć na środowisko, ponieważ utrata ciepła powoduje niepotrzebną emisję dodatkowych zanieczyszczeń do środowiska.

Do tej pory zrealizowano 14 edycji akcji. Początkowo, w latach 2009-2023 był organizowany we współpracy z Veolią Energia Poznań S.A. Od 2022 r. Miasto Poznań kontynuuje go z budżetu miejskiego.

W ramach tegorocznej edycji przebadanych ma zostać 335 domów jednorodzinnych z terenu całego Poznania, a także 10 kamienic z obszaru centrum, Jeżyc, Łazarza i Wildy

Przy sprzyjających warunkach pogodowych badania mają rozpocząć się w połowie grudnia i potrwać do końca marca 2024 roku. Co to sprzyjające warunki? Nie może być opadów deszczu ani śniegu, a temperatura na zewnątrz budynku może wynieść maksymalnie 3 stopnie Celsjusza. Działania prowadzone będą w godzinach 17:00-21:00.

Osoby biorące udział w akcji otrzymują raport wraz ze zdjęciami i krótkimi komentarzami.

Można już zgłaszać się do tegorocznej edycji programu. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową, pod adresem ksr@um.poznan.pl. W zgłoszeniu należy podać adres budynku, imię i nazwisko, numer telefonu kontaktowego oraz adres mailowy.

W ramach 14 dotychczasowych edycji wykonano ponad 6 tysięcy pomiarów domów jednorodzinnych i 250 kamienic.