Festiwal Tradycji Poznańskich, czyli dni z kulturą i historią

Od 31 lipca do 4 sierpnia Poznań będzie tętnił życiem kulturalno-historycznym, a to za sprawą Festiwalu Tradycji Poznańskich. Wydarzenie, mające na celu promowanie lokalnego dziedzictwa, zakończy się spektakularnym Świętem Bamberskim. Mieszkańcy i mieszkanki Poznania będą mogli wziąć udział w licznych spotkaniach dotyczących kulinariów, mody, warsztatach, koncertach i spektaklach.

 

Festiwal rozpocznie się 31 lipca o godzinie 18:00 w Bibliotece Raczyńskich, gdzie odbędzie się dyskusja na temat kulinarnego dziedzictwa Wielkopolski. W panelu wezmą udział Joanna Ochniak, Marcin Sadowski, Wojciech Lewandowski oraz Maciej Nowicki, a całość poprowadzi Małgorzata Muraszko.

W piątek, 2 sierpnia, o godzinie 18:00 na Wzgórzu Przemysła, Urban Sketchers Poland zapraszają do wspólnego malowania i szkicowania poznańskich zabytków, inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego.

Sobota, 3 sierpnia, przyniesie pokaz mody na Starym Rynku o godzinie 20:00. Publiczność zobaczy dwie kolekcje: “Present Collection”, która odzwierciedla współczesną architekturę Poznania, oraz “Past & R” Collection, inspirowaną domkami budniczymi i innymi zabytkami Starego Rynku.

Sobota to także dzień pełen atrakcji dla dzieci. W Muzeum Historii Miasta Poznania o godzinie 10:30 odbędą się warsztaty “Trzej bracia, dwa koziołki”, skierowane do dzieci w wieku 5-9 lat. Uczestnicy będą mieli okazję poznać lokalne legendy i uwolnić swoją kreatywność.

Na ulicy Quadro o godzinie 16:00 teatr Mozaika wystawi spektakl “O królu kruków”, a o 17:30 odbędzie się warsztat “Taniec Koziołków” dla dzieci w wieku 8-12 lat. Spotkanie dla młodzieży “Jesteś u siebie, czyli gdzie?” rozpocznie się o godzinie 18:30 i będzie okazją do dyskusji na temat przestrzeni miejskiej z perspektywy młodych ludzi.

Finałem festiwalu będzie 29. Święto Bamberskie, które rozpocznie się w niedzielę, 4 sierpnia, o godzinie 14:00 przejściem korowodu ulicami Poznania. Trasa korowodu obejmie m.in. ul. Mostową, Chwaliszewo, Stary Rynek i plac Kolegiacki, kończąc na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Od godziny 15:00 na dziedzińcu urzędu odbędą się różnorodne występy, w tym koncert Orkiestry Miasta Poznania, pokaz Zespołu Pieśni i Tańca Siekieracy oraz widowisko “Z Kolbergiem w Poznaniu”. Najmłodsi będą mogli cieszyć się zagrodą bamberską i animacjami. Festiwal zakończy się koncertem zespołu Rock&Fire o godzinie 18:00.

Festiwal Tradycji Poznańskich i Święto Bamberskie to doskonała okazja, by zgłębić niematerialne dziedzictwo kulturowe Poznania oraz poznać działalność lokalnych instytucji i organizacji dbających o tradycje regionu. Wszystkie wydarzenia są darmowe, choć udział w niektórych zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów. Szczegółowe informacje można znaleźć na Facebooku festiwalu.