27. Święto Bamberskie już jutro!

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia odbędzie się Święto Bamberskie. Poznańscy Bambrzy będą je obchodzić po raz 27. Nie zabraknie tradycyjnego korowodu i wielu innych atrakcji.

 

Ponad 300 lat temu do Poznania i okolic przybyli osadnicy z Bambergu gotowi zasiedlić tereny wyludnione przez choroby i wojnę. Zaczynając życie od nowa w zupełnie nowym miejscu wnieśli do lokalnej społeczności tak wiele, że do dziś widać wpływy ich kultury i tradycji w mieście. Poznańscy Bambrzy mieli istotny wpływ na historię i charakter stolicy Wielkopolski, ale było to możliwe także dzięki otwartej postawie dotychczasowych mieszkańców, przez co obie grupy się uzupełniały i wzajemnie szanowały swoją kulturę.

Do dziś Bambrzy pamiętają o swoim pochodzeniu i z dumą o nim przypominają. Już od prawie 30 lat, w okolicy rocznicy osiedlenia się pierwszych grup z Bambergu, w pierwszą niedzielę sierpnia, w Poznaniu odbywa się Święto Bamberskie, podczas którego całe miasto świętuje ten wyjątkowy aspekt historii i kultury.

Tegoroczne obchody odbędą się 7 sierpnia. Rozpocznie je tradycyjny barwny korowód, który o godzinie 14:00 wyruszy spod Muzeum Bambrów Poznańskich, a następnie uda się ul. Mostową, Wielką i Ślusarską na pl. Kolegiacki, gdzie ok. 14:30 zostanie przywitany przez władze Poznania.

Tam przez kilka godzin, do 18:00 czekać będzie szereg atrakcji dla poznaniaków i turystów. Nie zabraknie koncertów – m.in. Orkiestry Miasta Poznań przy MPK oraz Kapeli Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie. Będzie także prezentacja tradycyjnych strojów, zagroda bamberska, sianuszkowe stworki i wiele innych atrakcji, w tym potańcówki z Kapelą Odloty.

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty, zabawy i kącik zabaw.