Rusza Festiwal Tradycji Poznańskich

Rozpoczyna się druga edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich, który łączy się ze Świętem Bamberskim „Poznanie”. To pięć dni różnorodnych wydarzeń kulturalnych czekających na poznaniaków i turystów, których kumulacja nastąpi w weekend.

 

Druga edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich zbiega się z rokiem świętowania 770-lecia nadania Poznaniowi praw miejskich. Jednocześnie, połączona jest także z corocznym Świętem Bamberskim „Poznanie”.

W najbliższych dniach na poznaniaków i turystów czekać będą m.in. warsztaty, debaty, koncerty, wystawy czy też debaty.

Wydarzenia rozpocznie dzisiejsza debata „Gwara a język” w Bibliotece Raczyńskich o godzinie 18:00. W czwartek z kolei w Vinci Art Gallery na Śródce odbędzie się wernisaż wystawy „Między wierszami” z obrazami typograficznymi prof. Krzysztofa Molendy.

W piątek będzie można obejrzeć nietypowy pokaz mody inspirowany architekturą Poznania. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 19:00 w Galerii u Jezuitów. Obowiązują wejściówki, które można rezerwować poprzez profil FB Festiwalu Tradycji Poznańskich lub mail: fundacja@artpuenta.eu.

Więcej atrakcji zaplanowano na weekend. W sobotę o godzinie 10:00 rozpocznie się przechadzka w ramach cyklu „Kino, kawiarnia i spacer” poświęcona Śródce. Tam tez odbywać się będzie kolejna odsłona Targu Śródeckiego.

Najmłodszych organizatorzy zapraszają do udziału w grach terenowych. Dla wszystkich dostępna będzie wystawa „Siła Spotkania” w Galerii Śluza, a chętni będą mogli także m.in. wziąć udział w spacerze śladami postaci z przeszłości, obfotografować dawną dzielnicę żydowską czy dowiedzieć się więcej o historii lokacji Poznania.

Z kolei o 11:00 na Wolnym Dziedzińcu na pl. Kolegiackim przewidziano kolejną edycję pikniku „Poznań w Formie”, podczas którego będzie można bezpłatnie wykonać badania i skorzystać z porad lekarskich.

Dla najmłodszych przygotowano m.in. „Tajemnice glinianych dzbanków” oraz spektakle Teatru Mozaika.

Będzie również okazja do stworzenia własnej przypinki, pobawienia się wierszami, a wieczorem planowane są koncerty. O 19:00 na scenie zaprezentuje się Szarbel a o 20:00 Audiofeels.

Tuż obok, na dziedzińcu szkoły baletowej w samo południe odbędzie się dyskusja o sportowych tradycjach Poznania. Wezmą w niej udział: Andrzej Juskowiak – były piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Herkt – trener, który doprowadził kobiecą reprezentację Polski w koszykówce do tytułu mistrza Europy w 1999, a drużynę Olimpii Poznań – do mistrzostwa Polski oraz Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Z kolei wykład inauguracyjny “Sport w dawnym Poznaniu” wygłosi prof. Ryszard Wryk.

W niedzielę dzień poświęcony będzie Poznańskim Bambrom i ich świętu. O godzinie 14:00 z ul. Mostowej wyruszy barwny korowód Bambrów w tradycyjnych strojach. Trasa poprowadzi przez Chwaliszewo, ul. Wielką, Garbary aż do pl. Kolegiackiego.

Nie zabraknie tradycyjnego dekorowania Bamberki, a także pokazów i występów. O godzinie 18:00 na scenie na pl. Kolegiackim akustyczny koncert zagra zespół Rock & Fire.