Miejski Plan Rewitalizacji jest – czy będzie trasa turystyczna po fortach?

Działania na Śródce, Chwaliszewie i Jeżycach oraz objęcie rewitalizacją obszarów poprzemysłowych i pierścienia dziewiętnastowiecznych pruskich fortów – radni przyjęli dziś Miejski Program Rewitalizacji dla Miasta Poznania na rok 2012.

Program obejmuje dwa zasadnicze obszary działania: zabytkowe dzielnice śródmiejskie, czyli Śródkę, Ostrów Tumski, Chwaliszewo i część Jeżyc i tu przewidziano działania inwestycyjne, porządkowe oraz aktywizujące lokalne społeczności. Druga to obszary poprzemysłowe i pierścień fortyfikacji, wszystkie te, które mogą korzystać z kredytu JESSICA.

Dzięki przyjęciu tego dokumentu program rewitalizacji, którzy przecież jest realizowany w Poznaniu od 2006 roku umożliwia ciągłość koordynacji i integracji projektów rewitalizacyjnych.
– Pozwala także na starania o dofinansowanie wielu z nich ze środków unijnych – wyjaśnia Lech Podbrez, kierownik Oddziału Rewitalizacji Biura Koordynacji Projektów. – Na przykład przeznaczonych na realizację projektów rewitalizacyjnych na zdegradowanych obszarach miejskich (Działanie 4.1 WRPO) oraz połączenia dokumentów dotyczących działań na obszarach miejskich (Działanie 4.1 WRPO) i obszarach poprzemysłowych oraz powojskowych (Działanie 4.2 WRPO) w jedną spójną całość.

– Istotne w tym dokumencie jest to, że stanowi rozwinięcie pewnych działań, jednak jest też coś nowego – zwraca uwagę radny Mariusz Wiśniewski, przewodniczacy Komisji Rewitalizacji, która pomagała przy tworzeniu programu. – A novum stanowi przeniesienie go także w obszar graniczny miasta, włączenie fortyfikacji miejskich, a nie tylko Chwaliszewa, Śródki i Jeżyc.

Czy to oznacza, że wreszcie poznaniacy doczekają się trasy turystycznej po poznańskich fortach lub co bardziej interesujących obiektach poprzemysłowych? Zapewnie nie od razu. Jednak Miejski Plan Rewitalizacji otworzy drogę do rozpoczęcia starań o pieniądze na powstanie takich tras.