Duchy, wybuchy i efektowne pokazy, czyli kolejna Noc Naukowców

Jak uwarzyć miłosny eliksir, zbudować silnik odrzutowy czy stworzyć zupełnie nowy owoc – podczas Nocy naukowców nie ma rzeczy niemożliwych. Wybierzcie się – do wyboru macie wydziały Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego i Polskiej Akademii Nauk.

Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz naukowca nowej ery. Stają się aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Uczestnicy natomiast mogą wcielić się w rolę naukowców i przeprowadzać naukowe eksperymenty.

Nadrzędnym celem imprezy jest zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań, a wszystko to w atmosferze zabawy. Poznańskie uczelnie doskonale wpisują się w ten klimat…

Politechnika zaprasza przede wszystkim na atrakcje techniczne. To tu możecie ożywić swojego pierwszego robota, pograć w gry komputerowe swoich rodziców lub zwiedzić tajne laboratorium Q. Ale będzie tu też pokaz mody przygotowany przez przyszłych architektów, pokaz najwygodniejszych krzeseł oraz… konkurs krzykaczy. każdy chętny będzie mógł się dowiedzieć, na co go stać – przynajmniej jeśli chodzi o siłę głosu…

Uniwersytet Adama Mickiewicza proponuje spotkanie z filologami – od nich można się dowiedzieć,  jakiego słowa najczęściej używa Lady Gaga, zobaczyć, jak wygląda jeżyk polski w… piśmie arabskim, usłyszeć cały świat japońskich dźwięków i poznać tajemnice rosyjskich ikon.

Będzie też można spotkać się z astronomią, dowiedzieć, na czym polega chemia miłości i co owady robią nocą, a także zobaczyć, jak powstaje noc polarna.

Uniwersytet Przyrodniczy nauczy chętnych robić mydło, zawsze wrócić z pełną siecią z połowu ryb, odnaleźć prawdziwe perły u polskich małży, a nawet zostać detektywem i poznać sekrety kuchni – na przykład wyrobu wyjątkowo puszystych lodów z pomocą azotu…

A to nie wszystkie atrakcje: będzie też można wejść do serwerowni,odszukać swoich przodków, poznać tajemnice lasu, wybrac się na Aqua Show…

– Zapraszamy zarówno całe rodziny, jak i  grupy szkolne, to impreza bez ograniczeń wiekowych – informują organizatorzy. – Z roku na rok zainteresowanie imprezą wzrasta, w 2011 r. poznańskie uczelnie odwiedziło ponad 40 tysięcy osób (z tego prawie 25 tysięcy odwiedziło Politechnikę Poznańską). Ponieważ w tym roku również spodziewamy się licznych odbiorców, zwiększyliśmy ilość pokazów. Między poszczególnymi miejscami imprez będą kursowały specjalne, bezpłatne autobusy.

Uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa łącząca Kampus Politechniki Poznańskiej, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Kampus Morasko.

Odjazdy z przystanku „Politechnika” będą realizowane o godzinach: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, natomiast z  Kampusu Morasko autobusy odjadą o godzinie: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.

Na trasie przejazdu autobusy będą zatrzymywać się na przystankach: „Niezłomnych”, „Libelta”, „Uniwersytet Przyrodniczy” oraz „Koronna / Św. Leonarda”.
Przejazd linią dodatkową w dniu 28 września 2012 jest bezpłatny. Na pozostałych liniach autobusowych i tramwajowych obowiązuje taryfa ZTM Poznań.

Noc Naukowców wystartuje 28 września o 16.00. Program jest tak bogaty, że musieliśmy go podzielić na części: część pierwsza i część druga.