Teatr Wielki zaprasza na “Wolnego strzelca”

To nie premiera, bo tę spektakl miał 22 kwietnia 2006. Ale warto się na niego wybrać choćby ze względu na nowe kierownictwo muzyczne, bo dzięki niemu spektakl zyskał na jakości i świeżości, no i wykonawcę jednej z głównych partii, znakomitego tenora  Michała Marca.

Opera “Wolny strzelec” to doskonała propozycja dla tych, którzy sobie szczególnie cenią magię, bajkową scenerię i doskonałą muzykę Carla Marii von Webera. To pierwsza niemiecka opera romantyczna, która zachwyca do dziś pięknem partii wokalnych i doskonale skonstruowanym librettem – i pobudza wyobrażnię reżyserów, dlatego często jest obecna w repertuarach teatrów operowych.

Akcja “Wolnego strzelca” rozpoczyna się, gdy dwaj młodzi ludzie, Maks i Kacper, zakochują się w córce leśniczego, Agacie, i ustalają, że ten, kto okaże się lepszym strzelcem, zostanie jej mężem. Dziewczyna kocha Maksa, ten jednak strzela gorzej niż Kacper, więc szanse na zwycięstwo ma niewielkie. W dodatku Kacpra – o czym Maks nie wie – wspomaga zły duch Samiel. Kacper odpłaca mu za to ludzka ofiarą raz na trzy lata.

Agata usiłuje powstrzymać Kacpra przed pójściem do Wilczego Jaru, gdzie młodzi ludzie mają odlać kule i ćwiczyć strzały, jednak Maks nie daje się przekonać, by został. Tymczasem Kacper wymyślił iście szatańską intrygę: chce, by jedna z kul Maksa trafiła Agatę – w ten sposób Maks, jako zabójca narzeczonej, zostanie potępiony i stanie się łupem Samiela. Samiel zaklina kulę, ale ostrzega Kacpra, że jeśli intryga się nie uda – weźmie jego duszę…

Podczas prób Maks zużył trzy kule – na turniej została mu ostatnia, ale właśnie ta została przeklęta przez Samiela i ma trafić Agatę. Maks co prawda mierzy do gołębia, ale właśnie z tamtej strony nadchodzi Agata i wydaje się, że to  ją trafiła kula. Jednak po chwili na ziemię osuwa się Kacper – Agatę uchronił wianek z białych róż darowanych jej na szczęście przez pustelnika. A skoro ona przeżyła i Samiel nie mógł wziąć duszy Maksa – sięgnął po Kacpra…
 
Maks otrzymuje z rąk księcia przebaczenie – jednak będzie musiał przez rok udowodnić, że jest dobrym strzelcem i dobrym człowiekiem, by otrzymać w nagrodę leśniczówkę i rękę Agaty. Warto dodać, że parię Maksa zaśpiewa wspaniały tenor Michał marzec – to jedna z nielicznych niestety okazji, by go usłyszeć w Poznaniu!

Teatr Wielki wystawi “Wolnego strzelca” 25 i 26 stycznia.
 
kierownictwo muzyczne: Kai Bumann
reżyseria: Maria Sartova
dekoracje: Waldemar Zawodziński
kostiumy: Maria Balcerek
ruch sceniczny: Sławomir Woźniak

czas trwania: 2 h 30 min., 1 przerwa
 
OBSADA
MAX    Michał Marzec
AGATA   Katarzyna Hołysz / Magdalena Nowacka
KASPER   Rafał Korpik
ÄNCHEN    Barbara Gutaj / Natalia Puczniewska
KUNO    Krzysztof Bączyk / Andrzej Ogórkiewicz
PUSTELNIK   Krzysztof Bączyk / Marian Kępczyński
OTOKAR   Tomasz Mazur
KILIAN    Marek Szymański / Jaromir Trafankowski
SAMIEL   Tomasz Raczkiewicz
 
Chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu