Wiara Lecha nie chce zmiany nazwy stadionu!

W odpowiedzi na pojawiające się informacje, że władze Kolejorza wreszcie znalazły firmę, która byłaby gotowa zapłacić za prawo do zmiany nazwy stadionu, nieoczekiwanie głos zabrało stowarzyszenie kibiców “Wiara Lecha”.

Kibicom, którzy na swoim profilu na facebooku opublikowali list otwarty w tej sprawie, nie podoba się zwłaszcza próba zamiany słowa “stadion” w nazwie na słowo “arena”. Kibice argumentują to troską o polską kulturę i język polski – “dla którego nazwa “stadion” dla tego typu obiektów jest najbardziej trafna i poparta kilkudziesięcioletnią tradycją”.

Pełne oświadczenie Wiary Lecha:

LIST OTWARTY STOWARZYSZENIA “WIARA LECHA”
W SPRAWIE POTENCJALNEJ NAZWY STADIONU PRZY UL. BUŁGARSKIEJ

Szanowni Państwo,

W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi, o potencjalnym sponsorze, którego nazwa miałaby się znaleźć w nazwie stadionu przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, na którym swoje domowe mecze rozgrywa Lech Poznań, wyrażamy zrozumienie dla obecnie panującego ducha czasu i światowych trendów.

Chcielibyśmy jednak zaapelować, w szczególności do potencjalnego sponsora (ktokolwiek i kiedykolwiek nim zostanie), aby w oficjalnej nazwie stadionu pozostawić słowo “Stadion” i nie zmieniać go na jakikolwiek zamiennik, a w szczególności “Arenę”.

Nasz apel powodowany jest dbaniem o polską kulturę i polski język, dla którego nazwa “stadion” dla tego typu obiektów, jest najbardziej trafna i poparta kilkudziesięcioletnią tradycją, o którą należy dbać i którą należy pielęgnować. Wyrażamy zaniepokojenie coraz powszechniejszą w Polsce tendencją do zastępowania tradycyjnych wyrażeń języka polskiego obcojęzycznymi zamiennikami. Uważamy, że nie ma takiej potrzeby, w szczególności do obiektu takiego, jak stadion przy ul. Bułgarskiej, który zawsze był, jest i pozostanie stadionem. Tym bardziej, że w Poznaniu jedna “Arena” już jest i w zupełności wystarczy, gdyż jest to nazwa odpowiednia dla tego obiektu, który znacznie od stadionu się różni.

Nasze stanowisko wzmacniamy również odwołaniem do ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim, a zwłaszcza do preambuły tej ustawy, w której mowa jest o języku polskim jako elemencie narodowej tożsamości i dobru kultury, odwołaniu do burzliwej historii Polski i walki zaborców oraz okupantów z językiem polskim w celu wynaradawiania nas, ochronie tożsamości narodowej w procesie globalizacji oraz wkładzie, jaki język polski stanowi w budowę różnorodności kulturowej Europy i konieczności podejmowania stosownych działań przez wszystkich obywateli, organy i instytucje Rzeczpospolitej, w celu ochrony języka polskiego.

Apelujemy o uwzględnienie naszego stanowiska w negocjacjach z potencjalnym sponsorem.

Z poważaniem
Stowarzyszenie “Wiara Lecha”