Muzeum Broni dostało prezent: nikt nie ma takiego eksponatu!

Kolejny, fantastyczny prezent rządu norweskiego i Wojskowego Muzeum Sił Zbrojnych Norwegii dla Muzeum Broni Pancernej – dziś do Polski przypłynęły aż 3 pojazdy pancerne: niemiecki wyprodukowany w 1940 roku, czołg średni Pz.Kpfw III, amerykański czołg M-47 Patton, i wóz zaplecza technicznego na podwoziu Pattona M-88. To pierwsze pojazdy tego typu w Polsce.

Wszystko to dzięki wysiłkom i staraniom polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz polskiej dyplomacji, a przede wszystkim dwóch osób: wiceministra Bogusława Winida i Ambasadora RP w Królestwie Norwegii generała brygady Stefana Czmura.

Czołg Pz.Kpfw III to niemiecki średni czołg z okresu II wojny światowej. Czołgi tego typu walczyły na wszystkich frontach II wojny światowej – od kampanii wrześniowej aż do maja 1945 roku. Egzemplarz przekazany nam przez Norwegię został wyprodukowany w 1940 roku w wersji H ( Pz.Kpfw III ausf.H ).

Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw III jest pojazdem z bardzo ciekawą historią. Wyprodukowany w 1940 roku, był jednym z 308 pojazdów typu H ( Pz.Kpfw III Ausf.H z działem 5 cm KwK 38 L/42 ). Z czasem 5 centymetrowe działo przestało spełniać wymagania frontu i wczesne typy Pz.Kpfw III zaczęto wycofywać z frontu. Zostały zastąpione długolufowymi Pz.Kpfw IV, Panterami i Tygrysami.

Wycofanie z frontu nie oznaczało jednak pozbycie się czołgu. Po zakończeniu produkcji czogłu Pz.Kpfw III w sierpniu 1943 roku, rozpoczęto przebudowę czołgów wcześniejszych typów  do ostatecznego typu N (Pz.Kpfw III Ausf.N z działem 7,5 cm KwK 37 L/24). Ogółem przezbrojono 68 czołgów.

W połowie  1944 roku trafia do Norwegii, do Panzer Abteilung 211. W maju 1945 roku wszystkie czołgi z Panzer Abteilung 211 zostają przejęte przez Brytyjczyków, a następnie przekazane Norwegom. Po kilku latach zostają wycofane z służby czynnej. Egzemplarze czołgów Pz.Kpfw III zostaje przerobionych z nieruchome schrony/magazyny na lotnisku w Bardufoss. Wylane zostało na nie kilkadziesiąt ton betonu. Stały zapomniane do 2006, kiedy to odkryto, że pod grubą warstwą betonu są czołgi.

Natomiast czołg M-47 Patton i wóz zaplecza technicznego M-88 służyły w norweskiej armii od lat 80-tych. Po greckich M48A5 i M60A1 będą bardzo cennym uzupełnieniem zbioru amerykańskich czołgów okresu zimnej wojny w MBP.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Polskiego MZS a w szczególności wiceministra Bogusława Winida i Ambasadora RP w Królestwie Norwegii generała brygady Stefana Czmura a także dzięki przychylności strony norweskiej, udało się pojazd sprowadzić do Polski, do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Stan pojazdu był nam dobrze znany jeszcze przez rozpoczęciem przez MSZ rozmów. Ma bardzo dużo braków ( brak silnika, skrzyni biegów, wyposażenia wewnętrznego, brak kół i gąsienic etc, etc ), ale to co się zachowało jest w dość dobrym stanie. Pierwszym etapem remontu będzie odbudowa układu jezdnego i właśnie te części są najbardziej teraz przez nas pożądane.

Czołg Patton M47 i wóz zaplecza technicznego M88 przyjadą do Poznania w czwartek. Tym samym transportem do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy zostaną dostarczone armata 76,2 mm, haubica 100 mm Skoda wz.1914 wz.02 oraz haubica polowa 105 mm leichte Feldhaubitze.

Mamy gorący apel: bardzo prosimy o kontakt wszystkich, którzy posiadają części/podzespoły/elementy czołgu Pz.Kpfw III (lub działa StuG III)!