Teatr Nowy podsumował sezon

Dziewięć premier, nagrody, nowa przestrzeń i wiele nowych działań – Teatr Nowy podsumował sezon 2013/2014. I trzeba przyznać, że w tym sezonie działo się naprawdę mnóstwo interesujących rzeczy.

Najważniejsze oczywiście są premiery, a było ich aż 9: “Lekcja”, “Rynek opowieści jeżyckich”, “Mister Barańczak”, “Gorączka czerwcowej nocy”, “Wiśniowy sad”, “Osiecka. Byle nie o miłości”, “Feniks powraca do domu”, “Dziady”, “Umówmy się na dziś”.

Warto też wspomnieć o nagrodach, bo i tu jest się czym pochwalić: z XII Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2013 (prezentowano tam “Firmę” Pawła Demirskiego) zespół teatru przywiózł dwie równorzędne nagrody aktorskie dla Antoniny Choroszy i Radosława Elisa. Natomiast na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu nagrodę Jury Młodych otrzymał Mariusz Puchalski (Jeżyce story. Posłuchaj miasta – odc. 3). Natomiast “Dziady” Adama Mickiewicza otrzymały Grand Prix 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych “Klasyka Polska 2014”, a także  wyróżnienie dla spektaklu oraz wyróżnienie dla Mariusza Zaniewskiego za rolę Gustawa przyznane przez jury społeczne 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych “Klasyka Polska 2014”.

Aktorka Teatru Nowego Anna Mierzwa została odznaczona Medalem Młodej Sztuki przyznawanym corocznie przez redakcję Głosu Wielkopolskiego, a Julia Rybakowska została wręcz obsypana nagrodami, bo otrzymała: nagrodę ZASP im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut na scenach teatrów dramatycznych w sezonie 2012/2013 za rolę w spektaklu Dom Bernardy Alba, drugą nagrodę i nagrodę publiczności XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego “Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie oraz pierwszą nagrodę XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego “Pamiętajmy o Osieckiej” w Sopocie.

W sezonie 2013/2014 Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w ramach inicjatywy “Rodzina w Nowym” zapraszał na spotkania, spektakle i prezentacje, przygotowane zarówno z myślą o rodzicach, jak i dzieciach. Cykl “Nowy czyta dzieciom” w sezonie 2013/2014 był jak piękny sen. I jak to z pięknymi snami bywa, przeminął szybciej, niż się ktokolwiek tego spodziewał. Każde z dziewięciu spotkań z literaturą dla najmłodszych zapisało się w pamięci inaczej.

W szczególny sposób zadbano w Teatrze Nowym o rodziców, którzy mogli obejrzeć aż dziewięć spektakli, pozostawiając w tym czasie swoje pociechy w sali prób pod opieką aktora i pedagoga teatru, którzy dbali o to, by dzieci spędziły czas równie przyjemnie, jak dorośli.

W sezonie 2013/2014 swoją inaugarcję miały TE_ATRakcje. Cykl prezentacji spektakli dla dzieci powstał z myślą o najmłodszych poznaniakach, ich rodzicach i nauczycielach – do Teatru Nowego były zapraszane polskie i zagraniczne spektakle, które – oprócz wysokiej wartości artystycznej – charakteryzuje również to, że poruszają ważne tematy społeczne. Każdej prezentacji towarzyszą warsztaty przygotowane przez specjalistów. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach TE_ATRakcji do tej pory odbył się cykl warsztatów “Sposoby na trudne rozmowy” oraz słowacki spektakl O dziewięciu miesiącach.

1 marca 2014 roku została otwarta też zrewitalizowana przestrzeń foyer – Cafe Nowa. Można tam teraz wypić kawę, poleżeć, popracować, poczytać gazety i teatralne czasopisma, a także uczestniczyć w programie wydarzeń okołoteatralnych przygotowanych przez Teatr Nowy.
Do tej pory we foyer odbyły się następujące wydarzenia: Dyskusyjny Klub Książki, SamNaSam w Nowym – spotkania z aktorami Teatru Nowego, akcja Biuro w Teatrze, spotkanie z matkami dzieci In vitro organizowane przez Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA, Dzień Dziecka w Nowym, Różewicz w Teatrze Nowym (otwarta próba czytana Kartoteki i projekcja filmu Poeta Emeritus).

Podczas tych spotkań aktorzy przybliżają widzom świat teatru, inspirują do konfrontacji z kolejnymi spektaklami, pomagają w ich zrozumieniu, a także pokazują, że teatr jest miejscem spotkania i rozmowy, które nie istnieje bez swojej publiczności. A rozmawiać można o wszystkich, przede wszystkim o otaczającej nas rzeczywistości i związanych z nią problemach.

Warto pamiętać, że Teatr Nowy oferuje edukację teatralną prowadzoną w nowoczesny, profesjonalny i wielokierunkowy sposób. Przedsięwzięcia edukacyjne organizowane są we współpracy z wieloma partnerami z Wielkopolski (szkoły, organizacje, placówki opiekuńczo-wychowawcze, instytucje pozarządowe). Programy edukacyjno-teatralne przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, a pozwalają poznać i lepiej zrozumieć świat teatru oraz otaczającą rzeczywistość.
• Patronaty nad klasami teatralnymi – zajęcia edukacyjno-teatralne dla klas poznańskich szkół (Zespół Szkół Zakonu Pijarów, XX Liceum Ogólnokształcące) prowadzone przez aktorów Teatru Nowego w Poznaniu
• Zajęcia teatralne dla grup zorganizowanych – warsztaty teatralne, pokazy charakteryzacji, spotkania z aktorami i inspicjentem, warsztaty do spektakli
• Teatr od kulis – wycieczki edukacyjne po teatrze
• Projekty dla nauczycieli (organizowane we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu) – kursy teatralne i warsztaty dla nauczycieli, projekty: “Porozmawiaj o teatrze”, “Teatr w praktyce”, konferencje
• Wsparcie młodzieży zagrożonej wykluczeniem – współpraca z Zakładem Poprawczym, Domem Młodzieży, organizacjami pozarządowymi
• Wsparcie osób z niepełnosprawnościami – zajęcia teatralne dla grupy “Nowi w Nowym” – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej “Przylesie”.