Walka o Wartę – zapraszamy na debatę!

Jeśli ktoś myślał, że skończy się na budowie modeli tratw i jednym spływie Wartą – bardzo się myli. KonteneArt zaprasza na kolejną odsłonę walki o Wartę. 19 sierpnia o godzinie 18 rozpocznie się wielka debata poświęcona rzece w mieście i pomysłach na jej funkcjonowanie.

Debata właściwie nosi tytuł “Miejsca wspólne w mieście. Teraźniejszość i przyszłość”, ale ta odsłona będzie poświęcona właśnie Warcie, która jest w mieście, ale… no właśnie. Zupełnie jakby jej nie było. Nad Wartę trudno jest zejść – wieczny brak schodów nad rzekę! – a gdy już się zejdzie, trudno się przedrzeć przez chaszcze, które porastają brzeg, a gdzieniegdzie i stery śmieci. Nie ma punktów widokowych, nie ma ławek, bo te, które stoją choćby wzdłuż Wartostrady, stoją tyłem do rzeki – i nie ma też działań, by coś się zmieniło na lepsze. Od ponad dwóch lat mówi się o konieczności uporządkowania spraw własności terenów nadwarciańskich, co jest niezbędne przy planowaniu jakichkolwiek inwestycji – i nadal wszystko pozostaje w sferze pobożnych życzeń.

– Nie budźmy się z ręką w nocniku! Teraz jest czas planowania tej przestrzeni – zaplanujmy ją razem! – zachęcają organizatorzy debaty. – A najpierw skonfrontujmy oficjalne plany z rzeczywistością. Nie wszystko da się zaplanować w gabinecie przy biurku, a atrakcyjne wizualizacje 3D służą głównie marketingowi. Porozmawiajmy, jak jest naprawdę.

Organizatorzy mają nadzieję na wsparcie architektów, planistów, socjologów miasta, aktywistów, polityków oraz ludzi, którym zależy na tym mieście. Przy przygotowywaniu materiału wspierała ich młoda planistka miejska Marta Madońska. Już zapowiedział swoja obecność Łukasz Mikuła, poznański radny i przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej RMP.

Planowane tematy:
– Tereny nadwarciańskie jako dobro wspólne w mikro- i makroskali.
– Jacy aktorzy działają w przestrzeni publicznej miasta?
– Czy istnieje możliwość pogodzenia interesów lokalnych społeczności i pozostałych użytkowników?
– Jak istniejące dokumenty planistyczne kreują nabrzeże Warty?
– Wieloaspektowość planów władz miejskich dotyczących terenów nadrzecznych.
– Wpływ budownictwa wielorodzinnego na rozwój rzeki.
– Czy funkcjonująca polityka mieszkaniowa miasta sprzyja tworzeniu przestrzeni wspólnych?

Celem dyskusji jest wypracowanie wspólnych rekomendacji i przyczynienie się w ten sposób do harmonijnego rozwoju Poznania nad Wartą. Być może nie tylko na planach, ale także całkiem realnie…