Inspektorzy kontrolowali… grzyby. Jak wypadły?

Na miejskich straganach widać już obfitość prawdziwków, kurek, podgrzybków i wielu innych grzybów – a to oznacza wzmożonych kontroli inspektorów PSSE w Poznaniu. Specjaliści sprawdzają, czy wszystkie są jadalne i właściwie przechowywane.

Nie wszyscy ci, którzy lubią jeść grzyby, wybierają się po nie do lasu. są także wytrawnymi grzybiarzami, więc często, zamiast osobiście wybrać się po przekąskę do lasu, kupują grzyby na straganach, mając nadzieję, że na pewno są to grzyby jadalne i właściwie przechowywane. Jednak czy kontrolerzy też są tego zdania? Okazuje się, że nie zawsze.
 
– Wyniki kontroli nie były zadowalające – przyznaje Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy PSSE w Poznaniu. – Kontrolerzy wykazali, iż sprzedawcy nie zawsze posiadali atesty na grzyby świeże, a jeśli już posiadali, to były nieaktualne lub źle wypełniane. Zdarzały się również przypadki, że atesty wystawiane były „in blanco”.

A warto dodać, że pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej skontrolowali 9 targowisk w mieście oraz 2 targowiska w powiecie poznańskim. Wizytacji poddano również Wielkopolską Gildię Rolno-Ogrodniczą, gdzie większość sklepikarzy zaopatruje się nie tylko w warzywa i owoce, ale również sezonowo w świeże grzyby. Sprawdzono łącznie 40 straganów, kontrole przeprowadzono także w sklepach i kioskach posiadających w swojej ofercie handlowej grzyby świeże.

Wszystkie grzyby, które nie miały ważnych atestów, zostały natychmiast wycofane ze sprzedaży. Sprawy nieprawidłowych atestów wystawianych przez klasyfikatorów grzybów zostaną przekazane zgodnie z kompetencjami do właściwych państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych, a przez grzyboznawców – do Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Stwierdzone nieprawidłowości mogą skutkować nawet pozbawieniem uprawnień klasyfikatorów grzybów i grzyboznawców.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu przypomina, że grzyby świeże rosnące w warunkach naturalnych mogą być oferowane konsumentowi wyłącznie w placówkach handlowych albo na targowiskach pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże. Takie atesty wystawione są przez klasyfikatorów grzybów lub grzyboznawców oddzielnie na każdy gatunek grzyba, gdzie nazwa gatunku grzyba musi być nazwą dwuczłonową. Atest obejmuje wyłącznie partię badaną, której maksymalny okres przechowywania wynosi 48 godzin w temperaturze do 10°C.