Slow Travel Poznań czyli podróżowanie bez pośpiechu

Tak właśnie nazywa się program, który zostanie zainaugurowany 15 stycznia w Wyższej Szkole Bankowej. Chodzi w nim o podróżowanie bez pośpiechu, tak, by podróżujący mieli czas na smakowanie atmosfery Poznania i poznawanie miasta bez presji, że nie wystarczy czasu…

Stary Rynek w Poznaniu to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, wiedzą o tym tysiące turystów, które przybywają do stolicy Wielkopolski. Ale wycieczka po Poznaniu zazwyczaj tego nie uwzględnia i wygląda standardowo: plac Adama Mickiewicza i Poznańskie Krzyże, CK Zamek, rzut oka na plac Wolności, szybka przebieżka na Stary Rynek – i z powrotem do autokaru.

Typowy sposób turystyki miejskiej, gdzie komercjalizacja wprowadza zasadę szybko i jak najniższym kosztem, kolejny punkt na mapie zaliczony. To owe pozorne zwiedzanie bardziej pozbawia nas, niż daje radość z podróżowania. Wycieczkowi sprinterzy, którzy chcą w jak najkrótszym czasie odhaczyć każde miejsce na mapie, przeobrażają wycieczki w coś przypominającego taśmę produkcyjną kolejnych ulotnych wspomnień. Czy tak powinno być? Czy wraz ze wzrostem łatwości podróży, musi tak drastycznie spadać jej jakość?

W okolicach listopada 2014 roku przechodząc wśród kamienic na poznańskim starym rynku i zachwycając się ich architekturą, uwagę kilku osób przykuła wspomniana wcześniej, typowa grupa turystów, która w pośpiechu, bez odpowiedniej atmosfery i skupienia zwiedzała to jedno z bardziej urokliwych miejsc Poznania. Właśnie to wydarzenie ,połączone z negatywnymi doświadczeniami mainstreamowych podróży, które są bardziej umęczeniem niż rzeczywistym wypoczynkiem podczas urlopu skłoniło trzech entuzjastów turystyki do stworzenia fundamentów dla idei Slow Travel w Poznaniu.
– Z jednej strony ma ona pokazywać i odkrywać tajemnicze i niesamowite miejsca właśnie tutaj w Poznaniu – mówi Paweł Janicki, założyciel Akademii Podróży Wojażer, która współtworzy ten projekt. – Z drugiej zaś ma pozwolić poznaniakom na prawdziwy odpoczynek podczas urlopu, wynikający z dogłębnego, swobodnego i wyjątkowego podróżowania do swojej ulubionej części świata.

Idea Slow Travel swoją wyjątkowość zawdzięcza temu, że jest bliska zarówno osobom dojrzałym jak i tym młodszym. Nie jest tajemnicą, że Poznań jest miastem studenckim i każdego roku przyjeżdża do niego tysiące nowych studentów. Idea ma ważny wymiar zarówno dla potencjalnych i obecnych żaków. Z jednej strony zachęca ich do przybycia tutaj i odkrywania Poznania, a z drugiej pokazuje, że warto w tymi mieście żyć i z nim wiązać swoją przyszłość. Dla osób dojrzałych slow travel to możliwość, rzadko spotykanej w ofertach biur turystycznych, prawdziwej spokojnej podróży i poznawania otaczającego ich świata. Twórcy idei stworzyli stronę facebookową dla zwolenników tego ruchu oraz dla wszystkich zainteresowanych Slow Travel Poznań.

Sama idea narodziła się w 1986 roku – Carlo Petrini, zakładając ruch slow, wyraził na Piazza di Spagna w Rzymie stanowczy sprzeciw wobec globalizacji wchodzącej w każdy aspekt naszego życia. Nie wiedział jeszcze wtedy, że ta idea rozprzestrzeni się tak bardzo, że 15 stycznia 2015 oficjalnie zawita do Poznania w formie Slow Travel Poznań…

Spotkanie inaugurujące cykl dyskusji o Slow Travel w 2015 r. odbędzie 15 stycznia w Wyższej Szkole Bankowej, przy ulicy Ratajczaka 5/7 w sali 106 o godzinie 18.00.