50. urodziny Teatru Ósmego Dnia: weekend pełen atrakcji

Spektakle poetyckie oparte na poezji Achmatowej, Pasternaka, Mandelsztama, Villona, e zabraknie założycieli, twórców kultury studenckiej, patos wymieszany z ironią – i założyciele teatru na deser. Zaczyna się kolejna odsłona 50. urodzin Teatru Ósmego Dnia.

13 marca o godz. 19.00 warto będzie zajrzeć do Sceny Roboczej przy ul. Grunwaldzkiej 55 – o tej porze rozpocznie się spektakl “Ach, … żyliśmy” Teatru Orbis Tertius w reżyserii Lecha Raczaka, hommage dla Tadeusza Kantora i Teatru Ósmego Dnia.
“To esej Raczaka na temat ulotności i pamięci, przeszłości i teraźniejszości teatralnej alternatywy, uwikłania artysty w politykę. To przypomnienie, że teatr „robi się” z niczego. Wystarczy trójka aktorów, dwa stoły, wiadro, kilka par nożyczek… I idea, którą artyści pragną zarazić publiczność. Esej ma to do siebie, że jest fragmentaryczny, że musi uwieść czytelnika, a w tym przypadku widza. Raczak uwodzi minimalizmem, ściszeniem, swoim charakterystycznym „stylem pisma”, stylem teatru, który znamy i który wcale się nie zestarzał, wręcz odwrotnie” – jak napisał o tym spektaklu “Głos Wielkopolski”.  
Bilety 15,- zł
Bilety do kupienia przed spektaklem na Grunwaldzkiej.

14 marca o godz. 18.00 zaprasza CK Zamek, Sala pod Zegarem na “Ósmego dnia Pan Bóg stworzył teatr” – spotkanie twórców i sympatyków teatru poświęcone jego historii, narodzinom i fenomenowi teatru studenckiego.

Tego samego dnia o 20.00 w CK Zamek, na Scenie Nowej rozpocznie się “Misterium Buffo” wg. Dario Fo, spektakl Teatru Orbis Tertius. “Misterium Buffo” jest najgłośniejszym i najbardziej emblematycznym, sztandarowym niejako przedstawieniem Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla w roku 1997. Kilka komedii Fo wystawiano w ostatnich latach w Polsce (także w Teatrze Telewizji), jednak tekst, który prezentujemy jest najważniejszy w dorobku twórcy. Wystawiany w całym świecie, (według danych włoskiej agencji autorskiej w ciągu 45 lat od premiery osiągnął zadziwiającą liczbę 5 000 przedstawień) – w naszym kraju pozostaje zupełnie nieznany. Opowiada – w sposób komiczny, sięgający kulturowych tradycji karnawału i błazenady – fragmenty Świętej Historii.
Bilety 20,- zł
Bilety na „Misterium Buffo” do kupienia w kasie CK Zamek od g. 17.00
Rezerwacja biletów i zaproszeń – kontakt@fundacja-fka.pl