Transformacja – START! Galeria fotografii zaprasza na wystawę!

Powstała wysiłkiem pasjonatów fotografii oburzonych faktem, że w Poznaniu nie ma galerii specjalizującej się w tym rodzaju sztuki. I udało się – 13 marca, w piątek od 10 rano galeria otwiera swoje podwoje dla zainteresowanych. Pierwszy dzień działalności będzie dniem w budowie…

Idea narodziła się w ramach inicjatywy Łazarz – Otwarta Strefa Kultury. Fotografowie działający w Poznaniu od dawna ubolewali, że w mieście, gdzie jest tylu wybitnych mistrzów obiektywu, nie ma ani jednej galerii fotografii z prawdziwego zdarzenia.

“Naszym głównym celem jest stworzenie szeroko otwartego miejsca na kulturalnej mapie Poznania, miejsca spotkań dla wszystkich” – można było przeczytać na facebookowym profilu jeszcze nieistniejącej galerii – “społeczności lokalnej Łazarza, pasjonatów fotografii, fotografów amatorów, sympatyków kultury i wydarzeń kulturalnych oraz twórców z Poznania, całej Polski i innych krajów europejskich.
Nasze działania opierają się na bliskim kontakcie społeczności lokalnej Poznania (w tym dzielnicy Łazarz) oraz turystów przybywających do naszego miasta ze sztuką fotografii w sposób otwarty, bezpośredni i bezpłatny poprzez: multimedialne wystawy najlepszych polskich i zagranicznych fotografów, spotkania autorskie z twórcami, innowacyjne warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, przeglądy portfolio młodych twórców, pokazy slajdów, filmów o fotografii i multimediów fotograficznych (fotokasty, prezentacje multimedialne, albumy interaktywne), akcje outdoorowe – wystawy plenerowe, pokazy zdjęć w miejscach publicznych, bibliotekę fotografii dokumentalnej – stworzymy archiwum fotografii dokumentujących dzielnicę Łazarz we współpracy ze społecznością
lokalną, stworzymy portretową galerię mieszkańców Łazarza”.

Dzięki Otwartej Strefie Kultury udało się połączyć wysiłki zainteresowanych fotografów i miłośników fotografii pod wodzą dokumentalistów związanych ze ZPAF Okręg Wielkopolski – i doprowadzić do powstania galerii. W pracach brało udział ponad 4500 fanów fotografii!

Jaka będzie? Jej twórcy chcą nawiązać do początków prezentacji fotografii w Poznaniu, których pionierami byli Janusz Nowacki i Grzegorz Osztynowicz, organizujący w połowie lat 80 tych „Salon dla poznaniaków”. Poprosili więc poznaniaków, by przesyłali im zdjęcia o tematyce dokumentalnej, reporterskiej, ulicznej, z których 200 najlepszych miało stworzyć premierową wystawę.

Zdjęć nadeszło jednak znacznie więcej, bo 632 fotografie 211 autorów!
“W założeniu mieliśmy wybrać 200 najlepszych fotografii, które zostaną wydrukowane” – wyjaśniają twórcy galerii. – “Jednak ze względu na to, że chcemy, by była to WSPÓLNA wystawa, każdy z 211 autorów, który wysłał swoje zdjęcie zawiśnie na ścianie galerii. WSPÓLNIE stworzymy tę pierwszą wystawę”.

I stało się – od godziny 10 rano 13 marca w galerii będzie trwał dzień otwarty, czyli wspólny wydruk i wieszanie prac uczestników. Przyjść i pomóc może każdy chętny, a organizatorzy pomyśleli też o dodatkowych atrakcjach: będzie drukarka do wydruku fotografii, będzie też zakład fotograficzny w starym stylu, gdzie u pana z wąsem każdy odwiedzający będzie miał możliwość wykonania sobie staromodnego, pozowanego zdjęcia.

Tego dnia rozpocznie również działalność Archiwum Społeczne: przez cały dzień na zainteresowanych będzie czekał skaner, który bezpłatnie zeskanuje archiwalne zbiory zdjęć dokumentalnych. A po godzinie 13 rozpoczną się prezentacje multimedialne.

Nowa poznańska galeria fotografii mieści się przy ul. Głogowskiej 35A Poznań (wejście przez podwórze od ul. Gąsiorowskich).