Kąpielisko przy Arenie kulturalne – z artystami i… kinem

Choć do otwarcia odkrytych basenów w parku Kasprowicza jeszcze trochę czasu, to jednak już 16 kwietnia zacznie się tam ruch. Nie będzie to jednak żaden remont, lecz plener artystyczny. Dodatkowo w lipcu i sierpniu na terenie kąpieliska czynne będzie kino!

Choć pływalnia letnia w Parku Kasprowicza zostanie otwarta za ponad dwa tygodnie, to już od czwartku zamieni się ona w salę wykładową. Studenci Uniwersytetu Artystycznego wezmą udział w plenerze stacjonarnym, który się tam odbędzie.

– Co roku nasza pracownia organizuje tzw. “plener stacjonarny”, który odbywa się na terenie Poznania. W tym roku organizujemy go na Łazarzu, na odkrytych basenach przy Arenie. Przez cały tydzień będziemy się tam spotykać ze studentami, którzy wezmą udział w warsztatach, wykładach i pracy z ciałem – medytacja. Z powstałych prac podczas warsztatów zorganizowanie zostanie wystawa, której otwarcie planujemy na 30 kwietnia – wyjaśnia Justyna Olszewska, laborantka II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Otwarcie pleneru zaplanowano na czwartek. Pierwszego dnia studenci spotkają się z gospodarzem obiektu i zobaczą pływalnię oraz filtrownię. Wezmą również udział w prezentacji prof. Anny Tyczyńskiej i zobaczą film “Wrzeszczący faceci”. W kolejnych dniach odbędą się warsztaty, działania performatywne, konsultacje i wykłady.

Efekty prac będzie można oglądać od 30 kwietnia. Wernisaż zaplanowano na godz. 18:00. Wystawa będzie czynna również 1, 2 i 3 maja w godz. od 12:00 do 18:00. O godz. 16:00 po wystawie będzie oprowadzać przewodnik.

Kolejną niespodziankę – tym razem w pełni filmową – szykuje za to stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko. Dzięki dofinansowaniu z konkursu Centrum Warte Poznania na 2015 rok na terenie kąpieliska przy Arenie zamontowany zostanie ekran, na którym w lipcu i sierpniu wyświetlane będą filmy. Co prawda nie wiadomo jeszcze w jakie dni odbywać się będą projekcje, ale wiadomość i tak ucieszy wszystkich wielbicieli X muzy z okolicy.

To dość niezwykłe, bo może się okazać, że latem Grunwald będzie jedną z najbardziej filmowych dzielnic Poznania – oprócz Kinoogrodu czynne będą bowiem także Kino Grunwald (przy winiarni Pod Czarnym Kotem), Kino pod Gwiazdami przy King Cross Marcelin oraz kino Bułgarska 19 (działające przez cały rok właśnie pod adresem Bułgarska 19).