Frazy: rusza nowy festiwal słowa w piosence

Śpiewać podobno każdy może, ale jak już śpiewać, to najlepiej o czymś. O tym, jak ważnym elementem w piosence jest tekst, będzie można przekonać się w naszym mieście. Rusza bowiem Festiwal słowa w piosence “Frazy” – wydarzenie, jakiego w Poznaniu jeszcze nie było.

Jeśli udowadniać, że słowo wiedzie w piosence prym, to najlepiej w mieście doznań, ezoterycznym, gdzie w niektórych dzielnicach mieszka szatan, a na innych rozgrywa się mroczne “Staszica Story”. Bo czy to w tekstach Grabaża, czy Peji – Poznań obecny jest w polskiej piosence. Czas więc na to, żeby polska piosenka na dobre zagościła w Poznaniu. O to, by tak się stało, zadbają Biblioteka Raczyńskich, PKO Bank Polski i Krzysztof Gajda, literaturoznawca, badacz tekstów piosenek i dyrektor artystyczny Festiwalu słowa w piosence “Frazy”, który 3 listopada rozpocznie się koncertem Kazika i Kwartetu ProForma w Izbie Rzemieślniczej.

– Festiwal ma być wydarzeniem integrującym artystów i wielbicieli szeroko pojętej „piosenki tekstowej”, „piosenki autorskiej”, „piosenki dobrze napisanej” – mówi Krzysztof Gajda. – Współcześnie mamy wielu artystów, którym bogatszy akompaniament nie przeszkadza w tworzeniu wartościowych literacko tekstów. Promocji takich zjawisk oraz poszukiwaniu talentów ma służyć nasze przedsięwzięcie.

Program festiwalu obfituje w atrakcje. Znalazło się w nim aż pięć koncertów, konkurs dla młodych wykonawców o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego i dwudniowa konferencja naukowa “Nowe Słowa w piosence”. Jest tego tak dużo, że ograniczymy się do zaprezentowania programu w telegraficznym skrócie (po całość odsyłamy na stronę festiwalu).

Jeśli chodzi koncerty, oprócz Kazika i Kwartetu ProForma, którzy we wtorek 3 listopada zagrają na otwarcie festiwalu, w ramach imprezy przed poznańską publicznością zaprezentują się: Andrzej Chadanowicz i Filip Łobodziński (4 listopada), Pablopavo & Ludziki (5 listopada) oraz Jacek Stęszewski i Jacek Kleyff (6 listopada). Podczas wielkiego finału festiwalu 7 listopada odbędzie się natomiast koncert “Krajobraz po uczcie” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego. Będzie to nie lada wydarzenie, piosenki Kaczmarskiego zostaną bowiem wykonane przez pełen skład symfoniczny – ok. 50 muzyków (sic!). Koncert będzie ściśle powiązany ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości.

Skierowany do młodych twórców konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w piętek, 6 listopada. Jak niedawno zapewniał nas Krzysztof Gajda, obok Jacka Kleyffa, Jacka Stęszewskiego, Wandy Wasilewskiej i Daniela Wyszogrodzkiego jeden z jurorów konkursu, nie ma ograniczeń gatunkowych. Możemy więc spodziewać się różnorodnych brzmień i dużego zaangażowania ze strony uczestników konkursu. Choćby dlatego, że nagroda główna to 10 tys. zł, a oprócz tego do wygrania jest też realizacja własnego nagrania w studiu Radia Merkury.

Towarzysząca festiwalowi konferencja naukowa “Nowe słowa w piosence”, odbywać się będzie w dniach od 4 do 5 listopada. W czasie jej trwania badacze literatury i kultury wspólnie z dziennikarzami i artystami będą zastanawiać się, jaką rolę odgrywają współcześnie teksty piosenek. Konferencja połączona będzie z wykładami i spotkaniami autorskimi z artystami. Gościem pierwszego dnia będzie Kazik Staszewski, po nim zaś z poznańskimi miłośnikami piosenek spotkają się m.in. Filip Łobodziński, tłumacz utworów Boba Dylana, białoruski poeta i pieśniarz Andrzej Chadanowicz oraz Daniel Wyszogrodzki, długoletni dyrektor literacki Teatru Roma.

To zaledwie część tego, co przygotowali organizatorzy “Fraz”. Po szczegóły odnośnie programu odsyłamy na stronę www.festiwalfrazy.pl. Ze swojej strony zachęcamy do udziału w tym arcyciekawym wydarzeniu. Na pewno warto. Może doczekamy się w naszym mieście następcy Jacka Kaczmarskiego? Oby!