Poznańscy dziennikarze nagrodzeni za książkę o Ziętarze

Krzysztof Kaźmierczak i Piotr Talaga, poznańscy dziennikarze, autorzy głośnej książki „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa”, zostali uhonorowani przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nagrodą Watergate. Nagrodę przyznano im za wytrwałość w tropieniu przez kilkanaście lat patologii państwa w wyjaśnianiu zabójstwa Jarosława Ziętary.

Sprawie Jarosława Ziętary, jedynego jak dotąd polskiego dziennikarza zamordowanego w związku z wykonywanym zawodem, od lat towarzyszy atmosfera tajemnicy. Nie udało jej się wyjaśnić w toku trzech prowadzonych dotychczas śledztw, a sprawę przez wiele lat próbowano zatuszować. W związku ze sprawą wielokrotnie krytykowano nieudolność w działaniach policji i prokuratury. Szczegółowo opisali ją dwaj poznańscy dziennikarze, Krzysztof Kaźmierczak i Piotr Talaga. Ich książka „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” ukazała się w 29 czerwca ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

28 stycznia 2016 r. Kaźmierczak i Talaga odebrali za książkę „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” nagrodę Watergate. Nagrodę przyznało im Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, motywując jej przyznanie wytrwałością poznańskich dziennikarzy w tropieniu przez kilkanaście lat patologii państwa w wyjaśnianiu zabójstwa Jarosława Ziętary.

– To Jarosław Ziętara powinien tutaj stać – mówił Krzysztof Kaźmierczak, odbierając nagrodę w siedzibie SDP. – On zginął za to, że chciał ujawnić prawdę, która dla innych była niewygodna. To była pierwsza, największa i mam nadzieję, że jedyna tak wielka ofiara wolności słowa.

Nagrodę Watergate ex aequo z Krzysztofem Kaźmierczakiem i Piotrem Talagą otrzymali Marek Pyza i Marcin Wikło za publikację „Zawód prowokator; taśmy brudnej kampanii”. Oprócz tego przyznano trzy równorzędne nagrody za dziennikarstwo śledcze: Anicie Gargas i Cezaremu Gmyzowi za program telewizyjny „Taśmy trzeciej władzy – sędziowskie układy”, Marcie Bilskiej i Mikołajowi Podolskiemu za cykl artykułów: Krystian jestem, zostań moją dziwką” oraz Tomaszowi Patorze za reportaż telewizyjny „Przychodzę na grób kogoś innego”.