Poznań, jakiego już nie ma – Stary Rynek

Stary Rynek to serce naszego miasta i miejsce, które każdy przyjeżdżający do Poznania turysta odwiedza w pierwszej kolejności. Jest trzecim rynkiem co do wielkości w Polsce i jednym z największych w Europie, a jego historia sięga XIII wieku. Jak bardzo zmieniał się na przestrzeni lat i przez co w tym czasie przeszedł? Przekonajcie się sami – te obrazy na pewno zrobią na was wrażenie!

Mieszkania, trochę sklepów i całe mnóstwo restauracji, kawiarni i pubów – tak dziś przedstawia się Stary Rynek. W swojej historii pełnił jednak różne funkcje: w otaczających go kamienicach znajdowały się różnego rodzaju warsztaty, w Ratuszu natomiast przez lata urzędowali miejscy włodarze. Tu dokonywano najważniejszych transakcji handlowych, tu mieszkali najznamienitsi obywatele Poznania.

Oprócz zabytkowych kamieniczek i pięknego, renesansowego Ratusza o kształcie Starego Rynku decydują waga miejska, odwach, pałace Mielżyńskich i Działyńskich, domki budnicze z podcieniami, pomnik Bamberki, cztery fontanny – Prozerpiny, Apollina, Neptuna i Marsa – oraz pręgierz, czyli ulubione miejsce spotkań poznaniaków. To tu właśnie kierują się wszyscy turyści, chcący zobaczyć trykające się koziołki, poruszane mechanizmem zegarowy. Stąd rozpoczynają spacer i zwiedzanie stolicy Wielkopolski, przechadzając się urokliwymi uliczkami, łączącymi Stary Rynek z innymi częściami miasta.

Ale Stary Rynek ma też długą, bogatą i niezwykłą historię. Wiele przeszedł, by wspomnieć o powodzi z 1736 r. czy tragedii II wojny światowej. Jak wiele przeszedł i jak bardzo zmieniał się na przestrzeni lat, można zobaczyć na wyjątkowych obrazach, które tym razem publikujemy w ramach cyklu „Poznań, jakiego już nie ma”. Na nas robią ogromne wrażenie. Wam też się podobają? Dzielcie się z nami swoimi przemyśleniami – chętnie je poznamy!