Będzie tablica upamiętniająca Jarosława Ziętarę

Tablica pamiątkowa upamiętniająca Jarosława Ziętarę zawiśnie na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej – informuje zajmujący się sprawą uprowadzenia i zabójstwa dziennikarza red. Krzysztof M. Kaźmierczak. Projekt poparł samorząd osiedla i wspólnota mieszkaniowa.

Sprawie Jarosława Ziętary, dziennikarza zamordowanego w związku z wykonywanym zawodem, od lat towarzyszy atmosfera tajemnicy. Nie udało jej się wyjaśnić w toku trzech prowadzonych dotychczas śledztw, a sprawę przez lata próbowano zatuszować. Szczegółowo opisali ją dwaj poznańscy dziennikarze – Krzysztof Kaźmierczak i Piotr Talaga. Teraz z inicjatywy m.in. tego pierwszego na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej powstanie tablica poświęcona pamięci Ziętary.

Pomysł został zaakceptowany przez Radę Osiedla Św. Łazarz i wspólnotę mieszkaniową. Jak czytamy w artykule Krzysztofa Kaźmierczaka opublikowanym na łamach „Głosu Wielkopolskiego”, obie zgody mają charakter zasadniczy. Oprócz nich potrzebne są jeszcze inne zezwolenia, o które Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary już podjął starania. Jeśli chodzi o sfinansowanie tablicy, środki na ten cel ma przynieść zbiórka społeczna.

Projekt tablicy już jest i to zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej (zobacz projekt). Podstawa tablicy ma mieć formę zmiętej, podartej kartki papieru, nawiązując do wykonywanego przez Ziętarę zawodu dziennikarza. Autorem koncepcji jest poznański rzeźbiarz Roman Kosmala.

Co do przybliżonego terminu powstania tablicy – według artysty jej wykonanie mogłoby zająć miesiąc. Nie ma jednak możliwości, by w tak krótkim czasie uporać się ze wszystkimi wytycznymi natury formalnej. Mało prawdopodobne jest więc, że tablica zostanie odsłonięta w kolejną rocznicę uprowadzenia Ziętary.

Jarosław Ziętara został uprowadzony we 1 września 1992 roku w Poznaniu. Do dziś nie udało się odnaleźć ciała dziennikarza.