Kolejne odkrycia archeologów na Starym Rynku

Choć prace przy przebudowie płyty Starego Rynku są już mocno zaawansowane, to nadal jednocześnie prowadzone są także badania archeologiczne. Jak się okazuje, efekty nadal potrafią zaskoczyć, a odkrycia są wyjątkowo ciekawe i cenne. Ma to jednak wpływ na plany przebudowy.

 

Przebudowa obejmuje również m.in. prace związane z infrastrukturą podziemną, by zapewnić odpowiednią obsługę, która pozwoli na uniknięcie awarii w okolicy poprzez wymianę instalacji, a jednocześnie zapewni odpowiednią gospodarkę wód opadowych. Zabezpieczane są także fundamenty starorynkowych budynków.

Jednocześnie na Starym Rynku cały czas prowadzone są także prace archeologów. W tym tygodniu dokonano kolejnego odkrycia odsłaniając kolejny fragment kanału ściekowego z przełomu XVIII/XIX wieku.

Ciekawe są także odkryte pozostałości dawnych kramów służących kupcom, na które trafiono za domkami budniczymi. Jest to odkrycie potencjalnie atrakcyjne turystycznie, dlatego badania będą prowadzone na większej głębokości, by odkryć jak najwięcej. Pozostałości odkryto w miejscu, w którym planowany jest zbiornik na wodę deszczową, która ma służyć do podlewania zieleni i przy badaniach przed wykonaniem nawierzchni w tym obszarze. Odkrycie oznacza jednak, że prawdopodobnie konieczne będzie przeprojektowanie infrastruktury podziemnej i planowanej wyspy zieleni.

Archeolodzy pracują także w miejscu, w którym planowany jest kanał technologiczny na linii między ratuszem a domkami budniczymi.