Tradycje kulturowe Bambrów Poznańskich oficjalnie na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Historia Bambrów Poznańskich sięga XVIII wieku o do dziś jest przypominana m.in. przez ich potomków i Towarzystwo Bambrów Poznańskich. Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego to jedna z form ochrony dziedzictwa kulturowego wynikają z Konwencji UNESCO z 2003 roku. Ma charakter informacyjny i znajdują się tam zjawiska, które są w szczególny sposób ważne dla wspólnot lokalnych […]

Historia Bambrów Poznańskich sięga XVIII wieku o do dziś jest przypominana m.in. przez ich potomków i Towarzystwo Bambrów Poznańskich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego to jedna z form ochrony dziedzictwa kulturowego wynikają z Konwencji UNESCO z 2003 roku. Ma charakter informacyjny i znajdują się tam zjawiska, które są w szczególny sposób ważne dla wspólnot lokalnych i regionalnych w Polsce. Prowadzona jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Do tradycji kulturowych Bambrów Poznańskich zaliczono obchody Święta Bamberskiego, tradycję noszenia strojów bamberskich, działalność Towarzystwa Bambrów Poznańskich i udział Bamberek ubranych w tradycyjne stroje w paradzie świętomarcińskiej oraz w procesjach Bożego Ciała.

„To dla nas duże wyróżnienie, ale nie zamierzamy spocząć na laurach. To bodziec i motywacja, by działać jeszcze intensywniej. Obecnie pracujemy nad przygotowaniem do przyszłorocznego jubileuszu Bambrów.”

Ryszard Skibiński, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich

W przyszłym roku obchodzone będzie 300. rocznica wydania przez władze miasta odezwy do państw niemieckich o zasiedleniu i odbudowie wsi.