Nowa pływalnia na os. Zwycięstwa ma być gotowa za 1,5 roku

W Poznaniu powstanie kolejna nowa kryta pływalnia. Tym razem, będzie ona służyć głównie mieszkańcom Winograd. W Urzędzie Miasta podpisano dziś umowę z wykonawcą budowy obiektu, który ma stanąć na os. Zwycięstwa. To samo konsorcjum było odpowiedzialne za budowę otwartej niedawno krytej pływalni na os. Piastowskim.

Od miesiąca poznaniacy mogą korzystać z nowej krytej pływalni na os. Piastowskim, która zastąpiła stary i mocno zniszczony obiekt. Służy ona zarówno użytkownikom indywidualnym jak i uczniom pobliskiej szkoły sportowej z klasami pływackimi.

Nie jest tajemnicą, że mieszkańcy Poznania wielokrotnie wskazywali, że tego typu obiektów potrzeba na terenie miasta o wiele więcej, szczególnie tam, gdzie generalnie brakuje miejsc do uprawiania sportu.

Nowa kryta pływalnia ma powstać na os. Zwycięstwa, w rejonie kościoła, bloku numer 9, a także szkoły i przedszkola. Ma ona służyć przede wszystkim mieszkańcom Winograd, którzy na obiecany w tym rejonie kryty basen czekają od lat. Budowa obiektu sprawi, że nie będą już musieli dojeżdżać na pływalnie w innych rejonach miasta.

Pływalnia na os. Zwycięstwa ma spełniać warunki stawiane przy organizacji np. lokalnych imprez pływackich. Dostępne będą dwa baseny – większy, z którego będzie mogło korzystać jednocześnie 60 osób na 6 torach, o wymiarach 25 na 12,5 metra i głębokości od 1,2 do 1,8 metra.

Drugi, mniejszy basen będzie o wiele płytszy i przeznaczony dla jednocześnie kilkunastu osób. Będzie miał on wymiary 5 na 9 metrów i głębokość 0,9-1,1 metra. Składać się będzie z dwóch połączonych ze sobą niecek. W jednej z nich umieszczone zostaną urządzenia do hydromasażu.

W obiekcie znajdzie się również zespół saun oraz sala fitness, a także szatnie, przebieralnie, natryski i toalety.

Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym także osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo przy pływalni powstanie także parking na ponad 50 samochodów oraz 10 rowerów.

Realizacją inwestycji wartej ponad 23 miliony złotych zajmie się konsorcjum firm, którego liderem jest PTB NICKEL Technologia Sp z o.o. To ten sam wykonawca, który zbudował pływalnię na os. Piastowskim.

„Poznań potrzebuje jak najwięcej obiektów sportowych, by dzieci oraz młodzież mogły ćwiczyć i trenować jak najbliżej miejsca zamieszkania czy szkoły. Cieszę się, że wykonawcą nowej pływalni będzie podmiot, który pokazał swoje kompetencje i umiejętności już przy budowie podobnego obiektu na os. Piastowskim. Jesteśmy spokojnie co do jakości i terminów realizacji pływalni na Winogradach.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

„Jest nam niezmiernie miło, że praca którą wykonaliśmy na os. Piastowskim została doceniona, szczególnie przez użytkowników basenu. W przyszłym roku PTB Nickel będzie obchodzić jubileusz 30-lecia działalności. Marzy mi się prezent w postaci zakończenia tej inwestycji już w przyszłym roku. Będziemy się starali z całych naszych sił, aby jak najszybciej ten obiekt oddać. Przez 30 lat zrealizowaliśmy 200 inwestycji w terminie, oby ta 201 była przed terminem”

Michał Nickel, prezes zarządu PTB Nickel Sp. z o.o.

Jak podkreślono podczas podpisywania umowy, realizacja inwestycji to także efekt współpracy z miejscową radą osiedla i spółdzielnią mieszkaniową.

Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu, natomiast obiekt według założeń i harmonogramu ma być gotowy na wiosnę 2021 roku.