Poznań uczcił 80. rocznicę pierwszych transportów więźniów do obozu Lager Glowna

Choć działał tylko kilka miesięcy osadzono w nim ponad 30 tysięcy osób z Poznania i okolic. Obóz przesiedleńczy Lager Glowna przy ul. Bałtyckiej w Poznaniu funkcjonował od października 1939 roku do maja 1940. W środę, 5 listopada, odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą pierwszych transportów więźniów do obozu.

Podczas II wojny światowej Niemcy wytypowali szereg osób, które swoją pracą przyczyniali się do podtrzymywania ducha narodu polskiego i wyróżniali się wytrwałą pracą na rzecz Polski. Wśród więźniów znaleźli się m.in. działacze społeczni, nauczyciele, reprezentanci nauki i kultury, przedsiębiorcy, samorządowcy (w tym ówczesny prezydent Poznania, Cyryl Ratajski) i harcerze.

Akcja wysiedleńcza rozpoczęła się 5 listopada 1939 roku i trwała do 1944 roku. Sam obóz Lager Glowna funkcjonował do 1940 roku. Mimo kilkumiesięcznej działalności, według dokumentów osadzono tam w tym czasie około 33,5 tysiąca osób, w tym ponad 31 tysięcy Polaków.

Podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą pierwszych transportów obecni byli m.in. uczestnicy tamtych tragicznych wydarzeń i ich rodziny.

„Był wieczór 13 lutego 1940 r., kiedy do mieszkania mojej 6-osobowej rodziny weszli Niemcy. Usłyszeliśmy tylko: Fünfzehn minuten! Raus! Te słowa mocno zapadły mi w pamięć, bo oznaczały dla nas grabież całego majątku, zajęcie domu na Dębcu i wypędzenie na mróz. W miejscu, gdzie dziś znajduję się tablica, wtedy zlokalizowany był 3-hektarowy obóz. Baraki były pełne wszy, pcheł i pokrzykiwań naszych oprawców, a za łóżko służyła nam jedynie rozrzucona na betonie słoma. Miałem wtedy 4 lata.”

Henryk Walendowski, przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu, były więzień obozu Lager Glowna

Obóz składał się łącznie z pięciu baraków, w tym trzech drewnianych, ustawionych na terenie przedwojennych magazynów wojskowych. Obecnie stoi tam pamiątkowy głaz oraz tablice przypominające o tragicznych wydarzeniach.

W czasie uroczystości rocznicowych oddano hołd ofiarom hitlerowskich działań, a także złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową.