Mniej niż tydzień wcześniej, ale nadal ponad 2 tysiące – poznaniacy regularnie proszą straż miejską o interwencje

Mniej niż tydzień wcześniej, ale nadal ponad 2 tysiące – tyle zgłoszeń wpłynęło do poznańskiej straży miejskiej w ubiegłym tygodniu. Nie jest zaskoczeniem, że po raz kolejny najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania – prawie 70% wszystkich.

Jak informuje straż miejska, od 13 do 19 stycznia dyżurni odebrali łącznie 2080 zgłoszeń. To mniej niż tydzień wcześniej, gdy mieszkańcy prosili o interwencję 2188 razy.

Niemal 70% wszystkich zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowości w parkowaniu. Jak widać, pomimo wprowadzania kolejnych rozwiązań infrastrukturalnych, akcji uświadamiających, a także działań związanych z karaniem osób łamiących przepisy, problem nieodpowiedniego zachowania kierowców w Poznaniu nadal jest bardzo duży i uciążliwy dla mieszkańców.

Spośród 1441 interwencji 620 zakończyło się wezwaniem kierowców, 528 założeniem blokady na koło, a 41 pojazdów zostało odholowanych na parking strzeżony.

Mieszkańcy coraz częściej korzystają z możliwości przesłania zgłoszenia drogą mailową. Sprawy zostaną rozpatrzone w postępowaniu wyjaśniającym.

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym wpływa więcej niż w innych porach roku zgłoszeń dotyczących ochrony środowiska i gospodarki odpadami. W spawie m.in. dzikich wysypisk śmieci, spalania odpadów czy innych substancji zabronionych, a także wraków zagradzających poznańskie ulice strażnicy odebrali 252 sygnały od poznaniaków.

Strażnicy reagowali 85 razy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Najczęściej dotyczyło to osób nadmiernie spożywających alkohol. Choć nie jest to typowa zima ze śniegiem i dużymi mrozami, to nadal warunki pogodowe mogą być bardzo groźne dla takich osób.

Funkcjonariuszom zgłoszono także 75 przypadków zakłócania ciszy i porządku publicznego.

W 94 przypadkach konieczna była pomoc dla zwierząt, najczęściej wobec bezpańskich psów czy kotów. Nie brakowało także zgłoszeń dotyczących dzików na terenie miasta.

Strażnicy zgłosili także 40 awarii technicznych odpowiednim służbom, w większości przypadków zabezpieczając także miejsce zdarzenia.