Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie sytuacji szpitala przy ul. Szwajcarskiej

W Wielospecjalistycznym Szpitalu miejskim im. Strusia w Poznaniu wczoraj rozpoczęła się kontrola ze strony Urzędu Wojewódzkiego w związku z publikacją reportażu programu “Uwaga” TVN. Kolejne kontrole zapowiedział także prezydent Poznania oraz NFZ. Okazuje się, że sprawą zajęła się także Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, która wszczęła postępowanie.

W poniedziałkowym programie “Uwaga” TVN przedstawiono relacje pacjentów szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, które częściowo uzupełniono o nagrania wykonane przez nich w placówce. Twierdzili m.in. że w godzinach nocnych nie ma zapewnionej opieki nad pacjentami, a przyciski przy łóżkach są wyłączone. Jedno z nagrań pokazywało również mężczyznę leżącego na korytarzu, któremu według nagrywającego nie udzielono pomocy. (cały reportaż dostępny tutaj).

W środę na przedtawione w reportażu sceny i zarzuty odpowiedział szpital, który nazwał materiał manipulacją. Zaprzeczono, by w nocy pacjenci nie mieli zapewnionej opieki, a także wyjaśniono sprawę z przedstawionym na nagraniu mężczyzną, który zasłabł na korytarzu. Podkreślono, że nagrania przedstawione na filmie są zbyt krótkie i zmanipulowane, przez co widz nie ma całego poglądu sytuacji, w tym m.in. nie widzi, że pomoc została udzielona. Podkreslono także, że sytuacja miała miejsce w ciągu dnia, a nie w nocy, a pacjent jest już wyleczony i w domu. (cała odpowiedź szpitala dostępna tutaj).

Szpital poinformował, że nie wyklucza pozwu przeciw TVN. Jednocześnie poinformowano, że w związku z publikacją rozpoczęła się kontrola z Urzędu Wojewódzkiego, a kolejne zapowiedział Urząd Miasta i NFZ.

Okazuje się jednak, że to nie koniec echa, jakie wywołał reportaż. Sprawa trafiła także do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która wszczęła postępowanie sprawdzające. Ma ono na celu weryfikację informacji podanych w poniedziałkowym programie Uwaga TVN.

Prokuratura na razie nie udziela szczegółowych informacji, podkreślając, że jest to na razie jedynie postępowanie sprawdzające. Na pewno będą brane pod uwagę wnioski i efekty kontroli, które trwają w placówce.

Postępowanie nie ma nadanego żadnego innego kierunku i jest na etapie wstępnej weryfikacji.