ENEA Challenge: rozgrzewka. Dość wymówek, zacznij ćwiczyć!

Odejdź od telewizora – chociaż na chwilę. Daj sportu szansę. Stolicą Wielkopolski Poznań już jest, mieszkańcy mają szansę uczynić z niego kolejną: pozytywnej energii. 40 sportowców PRO, 4 tys. zawodników, 34 krajów… Dołączysz?

Recepta na sukces jest prosta: planuj z głową i umiarem. Działaj z konsekwencją do trzeciej potęgi.

– Nie ma ludzi ze stali – w słowach zeszłorocznej zwyciężczyni Enea Tri Tour, Martyny Chlebosz, nie słychać wahania. – Czy cały czas chodzę uśmiechnięta? Pewnie, że nie. Zdarza się, że mam zjazd nastroju, że po ludzku mi się nie chce. Ale przełamuję się, ruszam dalej. Warto.

– Łapię każdą okazję do aktywności fizycznej. Jazda do pracy? Tylko rowerem. – Bakcyla triathlonowego Chlebosz złapała jeszcze na studiach medycznych. – Urządzam sobie krótkie treningi pomiędzy przyjmowaniem pacjentów – żartuje. – Bo wybranie schodów zamiast windy też jest ważne.

A do tego nie trzeba być zawodowym sportowcem. Strefa Enei: Energia + Aktywne Życie to inicjatywa utworzona z myślą o wyciągnięciu poznaniaków z domów i zachęcenie do aktywności fizycznej.

– Rower, kask, buty i okulary – wymienia rzeczy potrzebne do ukończenia pierwszego triathlonu Darek Kowalski, triumfator na dystansie ćwiartki na zeszłorocznym Enea Poznań Triathlon. – Piankę wystarczy wypożyczyć, taka za 2 tys. złotych nie jest konieczna

– Czy uda nam się zmienić kanapowy tryb życia poznaniaków? Mamy taką nadzieję – mówią organizatorzy. – Gwarantujemy, że każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie.

Bezpłatne zajęcia z jogi, zumby i aerobiku rozpoczną się w sobotę 26 lipca. Najmłodszym chwilę wrażeń dostarczą skoki na trampolinie, dmuchane zjeżdżalnie i basen z piłkami. Dla małych artystów istnieje opcja zajęć kreatywnych i malowania twarzy.

Wydarzenie zainauguruje piątkowy koncert byłego wokalisty Genesis, Raya Wilsona (godz. 20.30). Zawodnicy młodsi zmierzą się tego samego dnia, 24 lipca, w ENEA Challenge Kids, mini-triathlonie dla 120 osób. Na sobotę 25 lipca przypada oficjalne rozpoczęcie zawodów i start juniorów na dystansie sprinterskim. Następnie rywalizować będą seniorzy, a wśród nich Chris McCormack (zwycięzca Mistrzostw Świata Ironman na Hawajach z 2007 roku), Łukasz Kalaszczyński (mistrz Polski w duathlonie, wicemistrz Polski na dystansie długim), Paweł Troka (2 miejsce w Enea Tri Tour 2014), Agnieszka Jerzyk (6 miejsce w mistrzostwach Europy w Genewie oraz 9 miejsce podczas Igrzysk Europejskich w Baku) i Bogumił Głuszkowski (wicemistrz Europy w swojej kategorii wiekowej).

Gratką dla fanów i inspiracją dla początkujących będzie niedziela 25 lipca – dzień światowych gwiazd. Zgłosili udział międzynarodowi mistrzowie jak m.in. Jodie Swallow (dwukrotna mistrzyni świata), James Cunnama (wielokrotny zwycięzca prestiżowych zawodów), Bart Aernouts (wielokrotny medalista mistrzostw Europy w triathlonie i duathlonie) i Allan Steen Olesen (wielokrotny mistrz Danii, czołowy triathlonista Europy). Polacy nie pozostają w tyle: o zwycięstwo zawalczy Ewa Bugdoł, Kacer Adam i Daniel Formela (srebrny medalista mistrzostw Europy w duathlonie).

Ceremonie wręczenia nagród przypadają na godz. 14.00 (sobota) i 17.45 (niedziela) – ta druga jest również oficjalnym zamknięciem imprezy.

Czy i w tym roku Polak zatriumfuje nad gwiazdą z zagranicy, jak w 2014 Darek Kowalski nad Chrisem McCormackiem? Czy pogoda będzie sprzyjać rodzinnym treningom pod otwartym niebem? Pierwsze odpowiedzi już 25 lipca.