Plac Cyryla Ratajskiego ma się zmienić – przygotowano projekt koncepcyjny

Miejsce spotkań, rekreacji i wydarzeń kulturalnych, otoczone nową zielenią – tak w skrócie można określić kierunek zmian, jakie planowane są na placu Cyryla Ratajskiego. Przygotowano koncepcję rewaloryzacji zieleni na tym terenie, o co prosili od dłuższego czasu mieszkańcy.

 

Mieszkańcy wielokrotnie zwracali uwagę na nieodpowiednie zagospodarowanie terenu placu Cyryla Ratajskiego, a dokładnie na nieprzemyślane działania i rozwiązania, które wpływają negatywnie na wygląd okolicy i poczucie bezpieczeństwa pieszych i pasażerów MPK. Wskazywano m.in. na powracający problem szczurów wykorzystujących gęsto rosnącą zieleń do tworzenia swoich siedlisk. Gęsta roślinność powoduje także problemy z ogólnym utrzymaniem porządku.

Obecnie plac nie wykorzystuje swojego potencjału i nie zachęca do przebywania tam dłużej, zwłaszcza po zmroku, z uwagi na słabe oświetlenie. Mieszkańcy przyznają, że poziom poczucia bezpieczeństwa określają jako niski. Zniechęcające jest także ogrodzenie zieleni płotkami.

Z uwagi na planowaną przebudowę przystanku tramwajowego, który ma zostać wydłużony i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na wniosek rady osiedla Stare Miasto, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta zleciło przygotowanie projektu koncepcyjnego rewaloryzacji zieleni w tym miejscu.

Podczas spotkań konsultacyjnych, w których uczestniczyli przedstawiciele rady osiedla, ZZM i ZTM, ustalono wytyczne, które następnie przekazano do Autorskiej Pracowni Architektonicznej – Jacka Bułata.

Wśród głównych założeń znalazły się m.in. te o stworzeniu na placu przestrzeni do rekreacji, integracji i odpoczynku mieszkańców w otoczeniu zieleni. Na placu ma powstać przestrzeń umożliwiająca organizację spotkań lokalnej społeczności, wystaw czy wydarzeń kulturalnych. Mają pojawić się ławki i miejsca odpoczynku. Miastu zależy także, by zwiększyć ilość krzewów kwitnących i kwiatów, które będą zdobiły teren od wiosny do jesieni i nadadzą okolicy kolorów.

Projektanci wykonali trzy warianty zagospodarowania przestrzeni.

Pierwsza, czyli „Zielony plac” zakłada maksymalizację zieleni i stworzenie przestrzeni, która ma przypominać mały park na środku placu.

Drugi „Plac bez barier” zakłada duży, ogólnodostępny trawnik jako główny element placu, z pustą przestrzenią do organizacji wystaw i wydarzeń. Opcja ta przewiduje wielofunkcyjną przestrzeń i łatwość jej aranżacji.

Ostatnią propozycją jest „Miejski plac”, która najbardziej przypomina obecne zagospodarowanie. W pełni zachowuje ona istniejące ciągi komunikacyjne.

Do dalszych prac projektowych, w konsultacji z Radą Osiedla Stare Miasto, wybrano wariant pierwszy, zakładający utworzenie w tym miejscu zielonego placu.

„To propozycja, która zachowuje wszystkie rosnące już w tej przestrzeni drzewa. Proponuje też rozwiązania nie tylko pożądane przez mieszkańców, ale równocześnie dobre dla środowiska: na terenie placu miałby powstać ogród deszczowy, który wykorzystywałby wody opadowe i korzystnie wpłynąłby na mikroklimat otoczenia, szczególnie latem. To także wariant zapewniający przestrzeń przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami” – komentuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Obecnie trwają kolejne uzgodnienia i konsultacje w oparciu o projekt koncepcyjny. W następnej kolejności Biuro planuje zlecenie wykonania projektu budowlano-wykonawczego.

Realizacja planu może nastąpić najwcześniej w 2023 roku, czyli po zakończeniu prac przebudowy w ramach Programu Projekt Centrum oraz na ul. Mielżyńskiego. Warunkiem będzie także znalezienie środków finansowych na realizację.