Nie tylko śródmieście. Spotkania z kulturą zaplanowano także na peryferyjnych osiedlach

Nie tylko centrum miasta i okoliczne dzielnice mogą pochwalić się ofertą kulturalną. Choć to właśnie Stare Miasto, Jeżyce czy Wilda przodują w liczbie wydarzeń i dostępu do kultury poprzez różnego rodzaju instytucje, to nie oznacza, że mieszkańcy osiedli peryferyjnych powinni być tego pozbawieni. Właśnie dlatego Miasto Poznań przeprowadza akcje związane z aktywizacją kulturalną dalszych od centrum rejonów stolicy Wielkopolski.

 

Jak podkreśla Urząd Miasta, przyjęta Strategia Miasta Poznania obejmuje m.in. działania mające na celu nawiązywanie i podtrzymywanie relacji międzyludzkich. Jednym z ważniejszych wyzwań i elementów działań jest animowanie mieszkańców i społeczności lokalnej z osiedli oddalonych od śródmieścia.

Jak podkreślał Jędrzej Solarski podczas konferencji prasowej poświęconej tej kwestii, nie w każdym rejonie miasta dostępne są miejskie domy kultury lub filie miejskiej biblioteki, dlatego ważne jest, by zapewnić mieszkańcom dostęp do kultury m.in. poprzez działania organizacji pozarządowych czy animatorów. Wskazał na już działające od lat organizacje, stowarzyszenia i ruchy, które wspierane są w swoich działaniach przez Miasto w ramach dotacji czy dofinansowań.

„Nie wszędzie funkcjonują miejskie domy kultury czy filie Biblioteki Raczyńskich. Dlatego tak ważne są organizacje pozarządowe, realizujące misję “kultury relacji” w ponad 40 lokalnych centrach kultury w całym mieście, z których wiele działa na peryferiach – między innymi Biblioteka Sąsiedzka i Fyrtel Główna, Mobilny Dom Kultury Szeląg, Sąsiedzki Dom Sztuki na Dębcu czy Kulturownik fundacji Restart na osiedlu Przemysława. Chcemy, by o takich lokalnych  inicjatywach było głośniej, zwłaszcza, że ich oferta jest i ma być dostępna dla wszystkich poznaniaków” – mówił Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania odpowiedzialny za kulturę. 

Tegoroczny program wydarzeń przewiduje szereg działań, z których większość jest już dobrze znana poznaniakom. Jednym z nich jest Dancing FairPlayce Poznań, kontynuacja Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, które odbędzie się w dniach 21-28 sierpnia. Obejmie łącznie 40 warsztatów w peryferyjnych rejonach miasta, z udziałem 20 tancerzy i choreografów z całego świata. W planie są także koncerty, kino plenerowe, joga w plenerze oraz wieczorne „patry”.

Zapisy na warsztaty odbędą się drogą internetową i rozpoczną się w sobotę, 15 maja o godzinie 12.00 na stronie www.dancingpoznan.pl.  

Coś dla siebie znajdą także mieszkańcy Strzeszyna, gdzie wybrano cztery projekt działań artystycznych i edukacyjnych, które otrzymają miejskie wsparcie dla organizacji pozarządowych.

„Działania kulturalne na Strzeszynie rozwijają się dzięki doskonałej współpracy z Wydziałem Kultury. Pierwsze Lato z Estradą dwa lata temu cieszyło się ogromną popularnością, poszliśmy więc za ciosem – udało się razem z fundacją MiastoHolizm uruchomić Kontener Kultury, który w roku pandemicznym okazał się strzałem w dziesiątkę. W tym roku mamy cały zespół wydarzeń, dzięki współpracy czterech peryferyjnych osiedli: Podolany, Krzyżowniki-Smochowice, Kiekrz i Strzeszyn” – wyjaśniła Dominika Zenka-Podlaszewska, przewodnicząca zarządu Osiedla Strzeszyn

Działania na peryferyjnych osiedla w mieście będzie kontynuować m.in. Estrada Poznańska, która w ramach tegorocznej edycji Lato z Estradą zorganizuje ponad 100 wydarzeń. Cykl zaplanowany jest w dniach 3 lipca – 4 września i obejmie dziewięć osiedli: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Fabianowo, Kiekrz, Piątkowo, Sobieskiego, Starołęka, Strzeszyn, Szczepankowo i Świerczewo.  Tegorocznym motywem przewodnim będzie „Kultura w klimacie”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na Ziemię jako planetę oraz wpływ działań człowieka na jej stan. Szczegółowy program ma być gotowy na przełomie maja i czerwca.

W programie organizacji i instytucji działających na oddalonych od śródmieścia terenach Poznania znalazły się także m.in. koncerty, festyny, kino plenerowe oraz warsztaty.