Już ponad 50% mieszkańców Poznania w grupie 12-19 lat przyjęło szczepienie przeciw Covid-19

Powoli, ale stopniowo rośnie liczba mieszkańców Poznania zaszczepionych przeciwko Covid-19. Jak wynika z najnowszych danych, niemal 90% seniorów po 70. roku życia przyjęło już co najmniej jedną dawkę preparatu. Także w grupie najmniej „wyszczepionej”, czyli najmłodszej, 12-19 lat widać zmiany – szczepienie przyjęło już 50% mieszkańców.

Jak wynika z oficjalnych danych, do 18 sierpnia co najmniej pierwszą dawkę szczepienia przyjęło 352 732 mieszkańców Poznania. W pełni zaszczepionych jest ok. 63,7% wszystkich mieszkańców, czyli 338 865 osób. To dobry wynik w Polsce wśród gmin pod względem „wyszczepialności” społeczeństwa. Daje także nadzieję na możliwe utrzymanie liczby nowych zakażeń na niskim poziomie, a także na uniknięcie ewentualnych nowych obostrzeń zapowiadanych przez rząd dla regionów z niskim poziomem wyszczepienia.

W poszczególnych grupach wiekowych, najwięcej poznaniaków przyjęło preparat w grupie osób 70+, gdzie co najmniej jedną dawkę szczepienia podano 87,5% seniorów i seniorek. W kolejnej, czyli 60-69 lat zaszczepionych minimum jedną dawką jest 76% osób. W grupie 40-59 lat to 74%, a 20-39 lat to 75%. W najmłodszej grupie, czyli 12-19 lat przekroczono 50% liczby zaszczepionych – preparat przyjęło 55% wszystkich w tej grupie.

Należy jednak pamiętać, że jedna dawka szczepionki w przypadku dwudawkowego preparatu nie daje pełnej ochrony przeciw Sars-CoV-2 i skutków Covid-19. By móc uznać osobę za w pełni zaszczepioną musi przyjąć dwie dawki w przypadku preparatów Pfizer, Moderna i Astra Zeneca lub jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnson.

Rządowe dane dotyczące „wyszczepienia” poszczególnych gmin opierają się na algorytmie, który przyporządkowuje adres zamieszkania według numeru PESEL – na podstawie 5 źródeł. Algorytm został skonstruowany tak aby wyznaczony adres był jak najbardziej zbliżony do faktycznego adresu zamieszkania zaszczepionego pacjenta.

„W pierwszej kolejności algorytm korzysta więc z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który obejmuje ubezpieczonych w ZUS i KRUS, w tym również osoby zgłoszone do ubezpieczenia. Kolejne źródło danych to Internetowe Konto Pacjenta/ Gabinet – algorytm bierze pod uwagę adres, jaki podajemy podczas wizyty lekarskiej (tylko adresy podane po 1 stycznia 2021 r. ). Następnie ważna jest Karta Szczepień – czyli adres podany przez pacjenta podczas szczepienia, rejestrowany przez pracownika medycznego. W dalszej kolejności są: adres zameldowania (wg rejestru PESEL) oraz lokalizacja placówki, w której zostało wykonane szczepienie. Wykorzystanie tej bazy danych ma charakter uzupełniający cały algorytm. Do liczby zaszczepionych mieszkańców wliczane są tylko osoby, które mają numer PESEL i podały go przy szczepieniu” – wyjaśnia Urząd Miasta Poznania

Cały czas można zapisywać się na szczepienia w poznańskich punktach szczepień, w tym m.in. w punkcie na Stadionie Miejskim oraz w POSUM.