Czy joga dla dzieci jest potrzebna?

Czas na Emilię Burkiewicz, która w naszym studio porozmawiała z Anią Drzazgą o jodze dla dzieci.

Joga to niewątpliwie taka forma aktywności, na którą decydujemy się coraz częściej. Wycisza, redukuje stres, ma zbawienny wpływ na pracę całego organizmu. Czy tak samo działa w przypadku dzieci? Czym różni się od innych zajęć dodatkowych?

 

 

– Joga dla dzieci jest specyficzna i bardzo pożądana i potrzebna. Różni się tym od innych zajęć przede wszystkim tym, że nie ma konkurencji. Czyli nie uczy nas tego aby być lepszym, osiągać kolejne poziomy. Ona tak naprawdę, od samego początku, wspiera cudownie naturalny, zrównoważony rozwój dziecka. Zaczynają się kształtować układy narządu ruchu, to jest świetny moment na rozpoczęcie, żeby wspomóc naturalny rozwój i już przeciwdziałać powstawaniu jakichkolwiek wad postawy czy koślawości kolan lub płaskostopia

 mówi nasz ekspert.

 

Zajęcia jogi dla dzieci to głównie ruch poprzez zabawę. Pojawiają się proste ćwiczenia oddechowe takie jak dmuchanie piórek czy piłek, muzykoterapia oraz, znane wszystkim fanom jogi, asany.

Dziś dzieci bardzo dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Brak ruchu może generować wady postawy, asymetrię czy dysproporcje dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku potrzebę jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Joga będzie świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które nie lubią dynamicznych sportów czy gier zespołowych, a wolą spokój i relaks.

Warto dodać, że joga uelastycznia mięśnie, dodaje witalności i kształtuje prawidłową postawę. Chroni też przed zapaleniami stawów i buduje zdolność koncentracji. Więcej dowiecie się na ten temat z rozmowy Ani Drzazgi z Emilią Burkiewicz, serdecznie zapraszamy do obejrzenia!