Wyróżniono Dobrych Sąsiadów z Garbar

W tegorocznym projekcie „Dobry Sąsiad na Starym Mieście – Rzemieślnicy i aktywiści z Garbar pomagają w rewitalizacji!” zostało wyróżnionych kilkoro rzemieślników i aktywistów, którzy zdaniem mieszkańców Garbar szczególnie zasłużyli się dla tego rejonu Poznania. Jest to wyjątkowe wyróżnienie, w ramach którego laureaci otrzymali dyplomy oraz certyfikaty od władz miasta oraz posła Franka Sterczewskiego – działającego w radzie osiedla na Łazarzu.

 

Staromiejski projekt miał na celu docenienie starań i zasług drobnych przedsiębiorców, rzemieślników oraz aktywistów, którzy zdaniem mieszkańców poznańskich Garbar, szczególnie zasługują na tytuł Dobrych Sąsiadów. Wybrane zostały osoby, których działalność wpływa znacząco na rozwój i klimat Starego Miasta, w tym za rozwijanie oferty handlowej oraz podejmowanie inicjatyw społecznych z udziałem lokalnej społeczności.

Zaułek Rzemiosła to prosperująca, miejska inicjatywa, w ramach której na Starym Mieście można skorzystać z usług introligatorskich, krawieckich czy tapicerskich. Obejmuje ona również wykonanie malarskiego i fotograficznego portretu, a nawet zakup i degustację regionalnych przysmaków. W tym obszarze Certyfikaty Dobrego Sąsiada otrzymały: Krawiectwo Sobańska, Manufaktura Obrazów z Garbar oraz piekarnia La Petite Patisserie. Każde z nich wpłynęło na wyjątkowy klimat okolicznych ulic oraz przyczyniło się do rozwoju i ubogacenia oferty miejscowych lokali.

Wśród laureatów byli również aktywiści, działający na terenie Garbar – restauratorka Aleksandra Korytowska oraz Marcin Muth – inicjator powstania Galerii w Bramie. Organizowane tam przedsięwzięcia zostały docenione ze względu na innowacyjność i kreatywność przedstawianych projektów, a przede wszystkim zrzeszanie lokalnej społeczności oraz otwieranie przed mieszkańcami nowych możliwości poznawczych – co odzwierciedla wystawa „Ludzie z Fyrtla Garbary”, dostępna w Bramie Poznania.

Wyróżniony dyplomem został również Bogdan Żyłkowski, który działa w Centrum Inicjatyw lokalnych „Sąsiedzi z Kulturą” i znany jest z prowadzenia działań artystycznych oraz edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży.

Kolejny certyfikat otrzymał Edgar Hein, pracujący w Szkole Baletowej. Jest on nie tylko nauczycielem, ale również radiowym prezenterem w studenckim radiu Afera. Docenione zostało jego zaangażowanie w rozmaite działania integrujące różne pokolenia.

Restauracje Wegańska Miłość z Garbar oraz FUZZ zostały uznane za odpowiedzialnych przedsiębiorców i tym samym zasłużyły na tytuł Dobrego Sąsiada. Obydwie restauracje dbają nie tylko o komfort gości, ale również mieszkających w pobliżu sąsiadów. FUZZ chowa stoliki przed ciszą nocną, o godz.22:00, zapraszając w tym czasie gości do środka, natomiast restauracja Wegańska Miłość zadbała nie tylko o dostęp do zielonego gródka, ale również o menu, wpadające w gusta niemal każdego mieszkańca Garbar.

Jak podkreśla wiceprzewodniczący RO Stare miasto – Tomasz Dworek, wręczone dyplomy są nie tylko formą promocyjnego wsparcia, ale mają one pokazywać poznaniakom zawodowe i handlowe mistrzowsko, którymi wyróżniają się ich laureaci.

Oficjalne wręczenie dyplomów i certyfikatów odbyło się pod patronatem prezydenta Miasta Poznania – Jacka Jaśkowiaka i miało miejsce w Urzędzie Miasta. Udział brały władze miasta oraz poseł Franek Sterczewski – działacz w radzie osiedla na Łazarzu. Przedsiębiorcy otrzymali od radnych certyfikaty oraz specjalne godło w formie naklejki, które mogą umieścić na drzwiach swoich lokali. Społecznicy, oprócz podziękowań, otrzymali również dyplomy i specjalne upominki.

To nie koniec działań, zakładających promocję lokalnych inicjatyw i rozwój okolic miasta Poznania. Prowadzone mają być liczne działania promocyjne, na kanałach informacyjnych samorządu Starego Miasta oraz Miasta Poznań. Jak tłumaczy Andrzej Rataj, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasta – celem jest stworzenie mapy dobrosąsiedzkich miejsc, w tym sklepów, restauracji i stowarzyszeń, którym należy podziękować za ich zaangażowanie. Ma to również wskazywać turystom miejsca, które szczególnie warto odwiedzić w Poznaniu.