Pierwsza żeńska drużyna piłkarska w Polsce powstała w Poznaniu 100 lat temu

W tym roku mija setna rocznica powstania pierwszej drużyny piłkarskiej dziewcząt w Polsce, czyli sekcji Unii Poznań. Młode zawodniczki z Warty Poznań postanowiły uczcić to wyjątkowe wydarzenie i bliżej zapoznać się z jego historią.

 

To szczególny rok dla młodych Warcianek z klubu piłkarskiego Warta Poznań. Dokładnie 100 lat temu stworzona została pierwsza w Polsce żeńska drużyna piłkarska. Sekcja ta powstała przy Towarzystwie Sportowym Unia Poznań. Jednym z niewielu archiwalnych śladów ich działalności jest okładka „Przeglądu Sportowego” datowana na 17 września 1921 rok, na której znajdują się ówczesne piłkarki Unii.

Jak podkreśla główna trenerka bloku piłki kobiecej Warty Poznań, Anna Jankowska – rocznica jest idealną okazją do pokazania dzisiejszym młodych zawodniczkom historii powstania pierwszych kobiecych drużyn.

Archiwalne źródła wskazują, że 100 lat temu treningi odbywały się na Placu Ciętym w Poznaniu, gdzie dziś znajduje się Orlik. Już wkrótce zawodniczki Warty Poznań powrócą do korzeni i odbędą tam jedną jednostkę treningową. W tym samym miejscu planowane jest również rozegranie meczu sparingowego wraz z jedną z dziewczęcych drużyn piłkarskich z Kalisza. To również ma być częścią historycznych obchodów rocznicy. Zgodnie z materiałami archiwalnymi to właśnie w Kaliszu powstała druga żeńska drużyna piłkarska w Polsce. Jest to więc niepowtarzalna możliwość wspólnego celebrowania tego wydarzenia.

Poprzez działania sportowe Warcianki chcą upamiętnić założycielkę i kapitankę żeńskiej sekcji piłkarskiej T.S. Unia Poznań – Irenę Paczkowską oraz zmotywować młode dziewczyny do walki ze stereotypami i rozwijania swojej pasji, jaką jest piłka nożna.

– Bardzo chciałyśmy uczcić ten pierwszy ślad po twardych dziewczynach, które wówczas, w świecie sportu jeszcze bardziej niż dziś zdominowanego przez mężczyzn, postanowiły realizować swoje pasje – dodaje Anna Jankowska.

Młode zawodniczki próbowały zrekonstruować zdjęcie z okładki „Przeglądu Sportowego” z 1921 roku. Czy im się udało? W galerii można zobaczyć efekty.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.