Ślady dziedzictwa żydowskiego w Poznaniu: Spacer z przewodnikiem przyciągnął wielu poznaniaków

Miejsca, które wielu poznaniaków mija codziennie w drodze do pracy czy szkoły. Budynki, które wpisały się w krajobraz miasta. Historie i osoby, które miały wpływ na historię Poznania. Co je łączy? Dziedzictwo Żydowskiego, którego szlakiem można było dziś przejść podczas spaceru z przewodnikiem w ramach XXV Dnia Judaizmu.

 

W przeszłości Poznań zamieszkiwała duża liczba Żydów, którzy swoją tradycją, kulturą i zwyczajami wpłynęli na obecny charakter miasta. Ślady ich obecności są widoczne do dziś. W ramach XXV Dnia Judaizmu, którego obchody trwają w Poznaniu można było przespacerować się dziś Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego.

Uczestnicy spotkali się u zbiegu ulic Szewskiej i Dominikańskiej, skąd wyruszyli śladami kultury żydowskiej w Poznaniu. Przewodnik Maksym Kempiński opowiadał o miejscach, budynkach – zarówno tych istniejących jak i tych, które nie przetrwały, a także osobach związanych z grupą żydowską w stolicy Wielkopolski.

Opowiedział m.in. o dawnej dzielnicy żydowskiej oraz synagogach w Poznaniu. Uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego tak istotna dla społeczności żydowskiej jest ulica Stawna i Szewska, a także co działo się z dawną synagogą i jak doszło do tego, że była przekształcona w pływalnię miejską.

Uczestnicy przeszli również ul. Żydowską i zatrzymali się na Starym Rynku, by tam omówić historię społeczności żydowskiej w mieście. Wysłuchali również opowieści o cmentarzu na Muszej Górze i dowiedzieli się, kim był Ludwig Dessoir.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony wyznawców judaizmu, miłośników historii jak i pozostałych grup.