Nowe duże odkrycia archeologiczne przy budynku Urzędu Miasta Poznania

Na parkingu przy Urzędzie MIasta Poznania od strony Parku im. Chopina odkryto relikty zabudowań gospodarczych, które były częścią dawnego kompleksu jezuickiego. Pierwsze ustalenia datują ruiny na lata 1650-1750.

 

Wykopaliska archeologiczne w tym miejscu rozpoczęto, by rozpoznać nawarstwienia archeologiczne, które zachowały się na zapleczu dawnego kolegium jezuickiego. Dotyczy to terenu między budynkiem obecnego urzędu miasta, kościołem farnym oraz parkiem im. Chopina, czyli tzw. „Drugi dziedziniec”.

„W trakcie wcześniejszych prac rozpoznano ten obszar przy pomocy odwiertów geologicznych, które pozwoliły ustalić, że w zachodniej i południowej jego części znajdują się głównie warstwy niwelacyjne, którymi sukcesywnie podnoszono teren zajęty niegdyś przez fosę” – mówi archeolog Ewa Pawlak

Archeolodzy odsłonili głównie warstwy kory i piasku, które nawieziono pod koniec XVIII wieku, ale nie to było zaskoczeniem i największym odkryciem.

Jak wyjaśnia archeolog Ewa Pawlak, zaskoczeniem było odkrycie pozostałości zabudowy na całej powierzchni wykopu. To murowane konstrukcje pochodzące z kilku obiektów, które wzniesiono między 1650 a 1750 rokiem. To relikty zabudowań gospodarczych, które wchodziły w skład kompleksu kolegium.

W wykopie odkryto też relikty pieca oraz posadzkę budynku. Odkryto też kafle, ułamki naczyń oraz przedmioty metalowe – te ostatnie poddano konserwacji, po której będą przekazane do Muzeum Archeologicznego.

Jednocześnie archeolodzy wyjaśniają, że trudno jest wskazać jednoznacznie jakie było przeznaczenie budynków gospodarczych w tym miejscu.

„Brak jest źródeł ikonograficznych dla tego miejsca przed końcem XVIII w., jedyne, na czym możemy się opierać, to skromne informacje w źródłach pisanych” – wyjaśnia Ewa Pawlak, archeolog

Obecnie trwa wyznaczanie miejsc, w których można wykonać kolejne prace archeologiczne, które pozwolą na pełną ocenę rodzaju, rozmiarów i stanu zachowania artefaktów.

Urząd Miasta Poznania wyjaśnia także powód, dla którego prowadzone są prace.

„Prace archeologiczne są prowadzone w związku z potencjalną zmianą sposobu zagospodarowania tego obszaru. Według obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, drugi dziedziniec jest placem miejskim i możliwa jest jego zabudowa. Ewentualny budynek – liczący maksymalnie dwie naziemne kondygnacje – mógłby stanąć wyłącznie w miejscu, w którym obecnie znajdują się garaże. Pozostały teren, czyli obecny parking, może być miejscem otwartym i dostępnym dla mieszkańców Poznania” – Urząd Miasta Poznania