UAM od początku wojny pomaga uchodźcom. Oferuje m.in. darmowy kurs języka polskiego

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu już od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, angażuje się w pomoc uchodźcom uciekającym do Polski. Do wielu inicjatyw, które tworzy uczelnia, dołączyły ostatnio kursy języka polskiego, a także te o tematyce ukraińskiej.

24 lutego rozpoczęła się zbrojna inwazja Rosji na terenie Ukrainy. Już pierwszego dnia rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Bogumiła Kaniewska, skierowała do pracowników uczelni list, w którym zadeklarowała wsparcie, a także zachęciła do wspierania wszelkiego rodzaju inicjatyw pomocowych. Studenci otrzymywali pomoc koordynowaną przez prodziekanów ds. studenckich, natomiast wsparcie specjalistyczne zapewniane było przez jednostki administracji centralnej, takie jak Poradnia Pomocy i Wsparcia Psychicznego oraz Biuro Radców Prawnych.

Uchodźcy, którzy uciekli z terenów objętych wojną, mogli liczyć na miejsca noclegowe. Uczelnia przygotowała je na hali sportowej przy ul. Młyńskiej w Poznaniu. Również studenci stanęli na wysokości zadania. Wielu z nich wsparło, na zasadzie wolontariatu, inicjatywy władz miejskich i wojewódzkich.

Do Poznania dotarli także naukowcy i studenci, którzy nie mogli kontynuować pracy oraz studiów w Ukrainie. Zapewniono im dach nad głową, a także możliwość zarobku oraz studiowania. Z takiej pomocy skorzystało m.in. 20 ukraińskich studentów, kontynuujących naukę na UAM.

Uczelnia zadbała również o zorganizowanie kursów poświęconych tematyce ukraińskiej oraz dla uchodźców.

– Zauważyliśmy, że zarówno wśród uchodźców, jak i mieszkańców Poznania, pojawiły się dodatkowe potrzeby edukacyjne – wyjaśnia prof. Witold Mazurczak, pełnomocnik rektora UAM ds. Uniwersytetu Otwartego. – Wiele osób przybyłych do miasta zainteresowanych jest nauką języka polskiego, natomiast mieszkańcy – pogłębieniem wiedzy na temat Ukrainy, tamtejszej kultury, ale i językiem ukraińskim.

Uniwersytet Otwarty UAM przygotował dla uchodźców przybyłych do Polski po 24 lutego specjalny trymestr zajęć. Zaoferowano darmowe, prowadzone przez nauczycieli uniwersyteckich, kursy, które trwają 30 godzin. Poza tym, nauczyciele zgłosić się mogą na kurs nauki języka polskiego jako obcego. Zapisy ruszyły w środę, o angażu decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Na uniwersytecie powstało ponad to dużo oddolnych inicjatyw. Na wielu wydziałach zbierano najpotrzebniejsze dary. Sam UAM uruchomił zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostaną na zakup materiałów i organizacje pomocy uchodźcom. Szczegółowe informacje znajdują się na dedykowanej zakładce strony internetowej uczelni (amu.edu.pl/solidarni), a w przypadku kursów – na stronie Uniwersytetu Otwartego (uo.amu.edu.pl).